Didingoji Kelno katedra – 600 metų statybos rezultatas

Sumažinti Padidinti Teksto dydis Spausdinti puslapį

Didingoji Kelno katedra yra vienas iš labiausiai žinomų orientyrų mieste. Tai viena didžiausių bažnyčių pasaulyje, kuri net vienu momentu buvo tituluojama didžiausiu pastatu pasaulyje. Su pertraukomis, statybos darbai užtruko daugiau nei 600 metų. Pirmasis statybos etapas truko nuo 1248 iki 1437 metų, antrasis – nuo 1842 iki 1880 metų spalio 15 dienos. Katedra įtraukta į UNESCO Pasaulio paveldo sąrašą ir praminta „išskirtiniu žmogaus darbu, kurį sukurė genijus“. Statinys skirtas Šv. Petrui ir Švenčiausiajai Mergelei Marijai.

Kelno katedra iš pradžių buvo statoma kaip namas, kuriame saugotos Trijų karalių relikvijos, dovanotos 1164 metais Kelno archivyskupo. Pastato statyba prasidėjo 1248 metais. Iš pradžių darbai vyko greitai, vėliau sustojo. Prūsijos valstybė katedrą matė kaip Vokietijos susivienijimo simbolį, todėl su jos pagalba 1842 metais nuspręsta atnaujinti statybos darbus. Nauji ir patobulinti metodai ir medžiagos leido greičiau atlikti darbus. Galiausiai, 1880 metais, katedros baigimo darbams pažymėti surengtas nacionalinis renginys.

Tragedija įvyko per Antrąjį pasaulinį karą, kurio metu numesta maždaug 70 bombų. Pastatas buvo smarkiai pažeistas, tačiau visiskai nesunaikintas. Rekonstrukcijos darbai prasidėję iš karto po karo, baigti 1956 metais.

Gotikinio stiliaus katedros ilgis siekia beveik 144,6 metrus, o plačiausia pastato dalis – 86 metrus. Priekiniame pastato fasade dominuoja du 157 metrų aukščio bokštai. Išorė gražiai dekoruota įvairiomis statulomis, ornamentais, smailiais bokšteliais. Seniausios bažnyčios durys, vadinamos Šv. Petro portalu (Petersportal), dekoruotos skulptūromis. Jos pastatytos tarp 1370 ir 1380 metų.

Kaip ir daugumos gotikinių katedrų, taip ir šios forma yra lotyniškojo kryžiaus. Kiekvienoje pusėje yra du perėjimai ir vienas iš didžiausių pasaulyje gotikinių skliautų. Statinio viduje galima pamatyti Gero kryžių išskaptuotą 965-970 metais. Tai seniausia išlikusi nukryžiuotojo Kristaus skulptūra. Kiti žinomi meno kūriniai katedroje – Šv. Kelno globėjo paveikslas, nutapytas 1442 metais, Milano Madonna – graži medinė skulptūra, išdrožta XIII a. pabaigoje. Taip pat akį traukia dideli vitražai, kurių plotas yra apie 10 tūkst. kv. metrų. Šie vitražiniai langai leidžia natūraliai šviesai patekti į pastatą. Seniausias katedros langas – „Senoji Biblija“, esantis Trijų karalių koplyčioje.

Turistai katedroje laukiami kiekvieną dieną. Yra galimybė pakilti į pietiniame bokšte esančią apžvalgos platformą. Norint ją pasiekti, reikia užlipti 509 laipteliais. Judant aukštyn lankytojai prasilenkia su aštuoniais varpais, vienas jų sveria net 24 tonas.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.