Šafranas – prieskonių karalius Maroke
Įvairių spalvų aromatingi prieskoniai plačiai naudojami Maroko virtuvėje. Ciberžole, cinamonu, kmynais, imbieru, paprika, kalendra, pipirais ir visame pasaulyje vertinamu šafranu prekiaujama ne tik kiekvienoje maisto parduotuvėje, bet ir turguose, kuriuose prieskoniai sužerti į kūgio formos krūveles. Šalia jų taip pat pardavinėjami anyžių, sezamų sėklos, mėtos, petražolės, česnakai. Nors kai kurie prieskoniai yra importuojami, dauguma jų auginami Maroke, įskaitant brangiausią pasaulyje prieskonį – šafraną.
Žodis šafranas yra kilęs iš arabų kalbos žodžio „zafaran“, reiškiančio „geltona“. Įvairiuose senoviniuose raštuose šis prieskonis buvo minimas jau keli šimtmečiai prieš mūsų erą.
Šafranas gaunamas iš daržinio kroko (Crocus sativus) purkų. Tai daugiametis svogūninis augalas, kurio aukštis siekia tik 10-30 centimetrų. Ant kiekvieno augalo yra iki keturių violetinės spalvos žiedų, kurių viduje – raudonos su oranžiniu atspalviu purkos. Žiedai nuskinami ir apdorojami. Kroko siūlelio formos žiedų purkos sveria tik po 10 miligramų. Norint turėti vieną kilogramą šafrano tenka nuskinti apie 200 tūkstančių žiedų.
Prieskonis kilęs iš Graikijos ir Pietvakarių Azijos. Vėliau krokų plantacijos pasklido po Šiaurės Ameriką, Okeaniją ir Šiaurės Afriką, įskaitant Maroką. Yra ne viena legenda, pasakojanti apie šio prieskonio atsiradimą. Pasak graikų mitologijos, išvaizdus mirtingasis vaikinas vardu Krokas įsimylėjo nimfą, tačiau dievams pabodus žiūrėti į jų neblėstančią meilę, jį pavertė nuostabiu kroko žiedu. Nors tai tik mitas, tačiau šafrano vertė neginčijama, jį drąsiai galima vadinti prieskonių karaliumi.
Grįžtant iš Maroko labiausiai rekomenduojama parsivežti keturis prieskonius – kmynus, paprikas, jūros druską ir šafraną. Apsiprekindami tradiciniuose šalies turguose (Souk), kur prieskonių įvairovė labai plati, reikia nepamiršti derėtis. Sėkmingų derybų metu kainą įmanoma sumažinti net trečdaliu. Šafranu prekiaujama kiekviename turguje, tačiau reikia būti atidiems – šis prieskonis labiausiai padirbinėjamas maisto produktas pasaulyje.
Sekant šafrano pėdomis, negalima nepaminėti Taliouine miestelio, laikomo šio prieskonio auginimo sostine Maroke. Jame kiekvienais metais išgaunama daugiau nei 3000 kg šafrano. Nedidelis miestelis apsuptas ne tik kalnų, bet ir laukų, kurie spalio – lapkričio mėnesiais nusidažo ryškiai violetine spalva. Šios krokų plantacijos yra viena populiariausių atrakcijų šalyje. Viešėjimas miestelyje neapsiriboja vien akimis neaprėpiamomis apylinkėmis. Veikiančiame muziejuje supažindinama su prieskonio istorija, apžiūrima tradicinė architektūra, apsiperkama vietiniame turguje, kuriame pardavinėjamas tikrų tikriausias šafranas ir miestelio bendruomenės narių gaminiai bei maisto produktai.