Tailandietiška virtuvė: nuo paprasčiausių ryžių iki vabzdžių

Sumažinti Padidinti Teksto dydis Spausdinti puslapį

Moliuskai Jeigu nuvykę į Paryžių nepamatai Eifelio bokšto, sakoma, kad nematei Paryžiaus. Taip pačiai ir su tailandietiška (tajų) virtuve – jeigu neparagavai jos patiekalų – nebuvai Tailande. Čia maisto gaminimas ne darbas, o menas. Valgymas – ne tik poreikio patenkinimas, bet ir socialinis renginys. Neveltui yra sakoma, kad susitikę du tajai pasisveikindami klausia ne „kaip sekasi“ ar „kaip laikaisi“, o „ar jau valgei“.

Na, o turistai nuvykę į Tailandą neturėtų stebėtis, kad vietiniai dažnai užkandžiauja ar nuolatos kramsnoja. Dažnai ir daug valgyti – normalus reiškinys. Pagal per dieną suvartotą maisto kiekį, daugelis atvykstančių nustemba, kad čia nematyti nei vieno apkūnaus žmogaus, nors suvalgyto maisto kiekiai įspūdingi. Atsakymas paprastas. Maisto produktai visada būna švieži, nekaloringi, turintys mažai cholesterolio, gausiai naudojamos prieskoninės žolelės, turinčios gydomųjų savybių, maistas dažniausiai verdamas, troškinamas garuose ar kepamas, tačiau ne ant mums įprasto aliejaus ar riebalų, o ant natūralaus kokoso riešuto aliejaus. Gal dėl to tailandiečiai retai serga onkologinėmis ligomis?

Tailando virtuvę formavo bei valgymo įpročius paveikė šalimais esančios šalys – Malaizija, Kinija, Indija, Laosas, Birma. Tačiau per daugelį metų tajai sugebėjo sukurti ir savo gaminimo ir valgymo tradicijas, o kaimyninių šalių įsikišimas nulėmė tik dar puikesnį ir unikalesnį skonį, būdingą tik tailandietiškai virtuvei, kuriai nesvetimas daugybės ingredientų bei prieskonių derinimas. Tai viena geriausių virtuvių Rytų Azijoje.

Prekeivis

Pagrindinė tajų virtuvės savybė – maisto šviežumas. Čia ruošiami patiekalai iš ką tik nuskintų vaisių, išrautų daržovių ar pagautų jūros gėrybių. Tailando krantus skalauja dvi jūros, todėl šis kraštas gali pasigirti iš jūroje pagaudų gyvių įvairove. Nereikia atsisakyti paragauti žuvies, moliuskų, krevečių, krabų ar kalmarų, kurie paruošiami garuose, griliuje ar tiesiog išverdami. Šviežių jūros gėrybių galite nusipirkti „plaukiojančiuose“ turguose į kuriuos laiveliais suplaukia prekeiviai su savo laimikiu. Šie turgūs stebina maisto gausa, šviežumu ir įvairove. Dėl savo populiarumo jie veikia dieną ir naktį, netgi tamsiuoju paros metu turgus yra populiaresnis negu šviesiuoju laikotarpiu.

Esminis tajų virtuvės išskirtinumas – mokėjimas pagaminti patiekalus, kuriuose harmoningai susilieja aštrumas, sūrumas, saldumas ir kartumas. Pagrindiniai patiekalų ingredientai – ryžiai, čili pipiras ir kokoso pienas. Tailandietiška virtuvė yra gana aštri, tačiau populiariuosiuose kurortų restoranuose ar kavinėse maistas dažniausiai būna švelnesnio skonio nei įprastai – taip prisitaikoma prie turistų, kurių tik vienas kitas mėgsta aštriai paruoštus patiekalus. Nei vienas tajų pagamintas valgis neapsieina be ryžių. Tai pagrindinis nacionalinis tajų patiekalas, kurio paruošimo būdų yra labai daug. Apskaičiuota, kad vidutiniškai kiekvienas tailandietis per dieną suvalgo apie pusė kilogramo ryžių! Ryžiai – būtent tas ingredientas, kuris „numuša“ maisto aštrumą. Tad, jeigu pasitaikys aštrus patiekalas reikia neužgerti vandeniu ar kitu gėrimu, bet suvalgyti ryžių.

Patiekalas

Tailandiečiai neatsisako ir mėsos, mėgstamiausia – vištiena ir kiauliena. Gausiai valgomos jūros gėrybės, naudojama daug šviežių daržovių bei prieskonių, be kurių neapsieina nei vienas patiekalas. Populiariausios daržovės – agurkai, pomidorai, svogūnai, paprikos. Kadangi Tailande auginama daug įvairių egzotinių vaisių – šie savo populiarumu nenusileidžia ir daržovėms. Kinkanai, rambutanai, durianai, guajavos, papajos, ličiai – tai tik keletas egzotinių vaisių pavadinimų, kurie yra labai mėgstami vietinių gyventojų. Tajai taip pat neatsisako gaminti patiekalus iš įvairių vabzdžių. Kas mums gali kelti pasišlykštėjimą, jiems tai delikatesas – musės, kirminai, tarakonai, skėriai. Galbūt nuskridus 10 000 kilometrų verta paragauti ir tokių užkandžių?

Vaisiai

Tailandas skirstomas į keturis regionus: Pietų, Centrinį, Šiaurės ir Šiaurės rytų. Pagal regioną gali skirtis maisto gaminimo tradicijos, patiekalo ingredientų sudėtis, skonis.

Vykstantiems į Tailandą būtina žinoti, kad šakutė naudojama tik pastumti nedidelį kiekį maisto ant šaukšto. Šakutę dėti į burną – neetiška. Peilis šioje šalyje valgant beveik nenaudojamas, kadangi maistas visada patiekiamas susmulkintas mažais gabalėliais.

Keletas tradicinių tajų patiekalų:

Chok – paprastai pusryčiams valgoma ryžių košė.

Khapo khai chiao – omletas su baltais ryžiais, dažnai valgomas su čili padažu ir agurkų skiltelėmis.

Khao Tom – ryžių sriuba, į kurią dažniausiai dedama kiaulienos, vištienos arba krevečių.

Nam taohu – sojų pienas, dažnai patiekiamas su saldžiais drebučiais (želė).

Khao khluk kapi – ryžiai, pakepinti su krevečių pasta bei patiekiami su kiauliena ir daržovėmis.

Khao phat – vienas iš labiausiai paplitusių Tailande patiekalų – ryžiai, kurie gali būti patiekiami su vištiena, jautiena, krevetėmis, kiauliena, kokosais ar ananasais.

Khao phat kai – kepti ryžiai su vištiena.

Khao phat mu – kepti ryžiai su kiauliena.

Khao phat pu – kepti ryžiai su krabų mėsa.

Khao phat kung – kepti ryžiai su krevetėmis.

Kuai-tiao nam – ryžių – makaronų sriuba, valgoma bet kuriuo paros metu, gali būti patiekiama su daržovėmis ir aštriais pagardais.

Mi krop – kepti ryžių vermišeliai su saldžiarūgščiu padažu.

Kai phat khing – paskrudinta vištiena su pjaustytais imbierais.

Kaeng som – karšta ir rūgšti sriuba, paprastai valgoma kartu su ryžiais.

Pla nueng manao – virta žuvis su pikantišku žaliųjų citrinų sulčių padažu.

Kai yang – marinuota, kepta vištiena.

Mu ping – marinuota, kepta kiauliena ant pagaliuko.

Lap – salotos, kurių sudėtyje yra mėsos, svogūnų, paprikos, skrudintų ryžių miltelių, patiekiamos su mėtomis.

Suea rong hai – kepta jautienos krūtinėlė.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.