Ekskursijos Kipre – ieškantiems pažinimo

Sumažinti Padidinti Teksto dydis Spausdinti puslapį

ekskursijos kipre Lietuviškiems orams pašykštėjus saulės, vasaros malonumus rudenį pratęskite pagal saulėtų dienų statistiką pirmaujančioje Viduržemio jūros saloje – Kipre. Apdovanota nuostabia gamta, maloniu klimatu ir istorinėmis vertybėmis graikų meilės deivės Afroditės vardu vadinama sala puikiai tiks smalsumu garsėjantiems poilsiautojams iš Lietuvos, kurie šalia paplūdimio linksmybių į atostogų programą mėgsta įtraukti dar ir pažinimą.

Tarptautinis kelionių organizatorius „Tez Tour“ rudenį rekomenduoja pakeliauti legendomis apipintos salos takais ir išbandyti dvi įspūdžių kupinas apžvalgines ekskursijas. Per dienos trukmės išvykas specialiai parengtais maršrutais poilsiautojams siūloma aplankyti žymiausias Kipro vietoves ir jose esančius objektus. Į ekskursijas vykstama patogiu autobusu, o programa sudaryta taip, kad daug pamatytumėte, tačiau nepavargtumėte.

1 ekskursija. Pafosas–Kurionas, arba legendomis apipintais takais

Ši ekskursija kviečia pasivaikščioti dievų keliu – žymiausiomis Kipro salos vietomis, apie kurias sukurta daugybė mitų ir legendų. Ekskursijos metu pabuvosite dviejuose garsiausiuose istoriniuose Kipro miestuose: archeologine tvirtove vadinamame Kurione ir senojoje salos sostinėje – Pafose.

Didingus laikus menantys Kuriono griuvėsiai

Dar XII amžiuje pr. m. e. ant 70 metrų kalvos pastatytas Kurionas buvo vienas svarbiausių Kipro salos miestų-valstybių, o šiandien didingą jo praeitį mena tik likę griuvėsiai. Pasirinkusiųjų šį maršrutą laukia pažintis su didžiausia Kuriono pažiba – antikiniu amfiteatru, kuriame buvo rengiami garsiųjų graikų Aischilo, Sofoklio, Euripido spektakliai ir vyko gladiatorių kovos. 365 m. išskirtinai puošnios architektūros teatrą, kaip ir visą miestą, sugriovė žemės drebėjimas ir tik 1961 m. radus jo nuolaužas antikinis paminklas buvo atstatytas.

„Žinoma, dabar amfiteatras nebėra toks didingas, tačiau vis dar funkcionuoja, o vasaros laikotarpiu poilsiautojai jame netgi gali pasižiūrėti atliekamų graikiškų tragedijų“, – sakė Dovilė Valaitė, tarptautinio kelionių organizatoriaus „Tez Tour“ produkto vadybininkė.

Kuriono vietovėje taip pat išvysite išlikusio Eustolijaus namo, garsėjusio įspūdingomis mozaikomis, fragmentus, iš po nuolaužų atkastų senovės romėnų pirčių kompleksų – termų ir kitų to meto įdomių statinių likučius.

Meilės deivės gimtinė – Pafosas

Patyrinėjus Kuriono archeologinę tvirtovę, ekskursija persikels į nedidelį kurortinį miestelį, įsikūrusį Kipro salos pietvakariuose – Pafosą, kuriame, jei tikėsime legendomis, graikų meilės ir grožio deivė Afroditė išniro iš jūros gelmių. Šis miestas ir jo apylinkės primena ištisą muziejų po atviru dangumi, o dėl gamtinio ir kultūrinio lobyno Pafosas yra įtrauktas į UNESCO kultūros paveldo sąrašą.

„Ekskursijos metu poilsiautojai išvys daugybę išlikusių architektūros paminklų: „Karalių kapus“, Bizantijos laikų pilį, Saliamono katakombas, Pafoso pasididžiavimą Dioniso namą, garsėjantį unikaliomis graikų mitologijos figūras vaizduojančiomis antikinėmis mozaikomis, kurios laikomos vienomis gražiausių pasaulyje. Taip pat siūlysime apsilankyti ir populiariausioje kurorto vietoje – senajame Pafoso uoste su išlikusiu gynybiniu fortu centre“, – vardijo D. Valaitė.

Ekskursijai besibaigiant poilsiautojai turės šiek tiek laisvo laiko pasivaikščioti Coral Bay įlankos skalaujamais balto smėlio paplūdimiais. „Pažintį su vaizdingu kurortu galėsite tęsti nuo prieplaukos besidriekiančia pėsčiųjų promenada, o šalia įsikūrusiose krautuvėlėse – įsigyti suvenyrų ar jaukiose tavernose paragauti čia pat sugautų jūros gėrybių“, – sakė D. Valaitė.

2 ekskursija. Didysis turas, arba kerinti kelionė po salą

Pasirinkusieji antrąjį apžvalginės ekskursijos variantą galės iš arčiau prisiliesti prie Kipro salos Trodo regiono istorijos, kultūros ir tradicijų paslapčių. Pakeliui atsivers mitologinės vietovės ir vaizdingos pakrantės. O besižvalgydami po unikalią gamtą, išvysite jaukiai apsnūdusių kalnų kaimelius ir pajusite ypatingą senamiesčio atmosferą.

Trodo kalnais arčiau religijos ir tradicijų

Ekskursijos metu apsilankysite viename gražiausių Kipro regionų – Trode, galinčiu pasigirti kalnuotu ir žaliais miškais apaugusiu kraštovaizdžiu. Centrinėje šalies dalyje stūksantis Trodo kalnų masyvas yra didžiausias visame Kipre, o jo viršūnės stiebiasi beveik iki 2 km. „Norinčius aprėpti salos apylinkes iš paukščio skrydžio kviesime drauge kilti į aukščiausio saloje kalno Olimpo viršūnę Chionistrą, iškilusią net į 1952 m aukštį. Būtent nuo jos atsiveria tikrasis Kipro grožis“, – kalbėjo D. Valaitė.

Keliaujant akmenimis grįstomis gatvelėmis per šį regioną, ekskursijos dalyviams siūloma pasisvečiuoti ir tradicinę autentiką išsaugojusiame Lefkaros kalnų kaimelyje. Jame turėsite progą pasigerėti žymiaisiais vietinių gyventojų dirbiniais – sidabriniais papuošalais ir rankų darbo nėriniais. Pasakojama, jog 1941 m. pastarųjų į salą atvyko įsigyti net Leonardas da Vinčis!

Trodo kalnų regionas žavi ir religinės architektūros paveldo gausa, jame suskaičiuojama 10 Bizantijos laikų bažnyčių, itin vertinamų dėl XII–XVI a. freskų. Taip pat kalnuose yra įsikūrusių ypač senų vienuolynų. Pasirinkusieji šią ekskursiją galės pasižvalgyti po 1100 m. įkurtą Kiko vienuolyną, garsėjusį milžiniškais turtais. Vienuolyno pastatuose veikiančiame muziejuje laikomos iki šiol išsaugotos neįkainojamų ikonų kolekcijos, rankraščiai ir kiti vertingi religiniai eksponatai. Bene labiausiai vienuolyną garsina jame saugomas Šv. Mergelės Marijos paveikslas, kurį prieš 900 m. nutapė vienas iš apaštalų, šventasis Lukas.

Metas paragauti Kipro!

O kaip gi geriau pažinti šalį, jei ne per tradicinę vietos virtuvę? Aplankius gražiausius Kipro salos kampelius ir šventąsias vietas ekskursiją vainikuos tradiciniai pietūs kaimo tavernoje.

Per ilgą savo gyvavimo istoriją Kipras buvo nužymėtas įvairių kultūrų ir civilizacijų pėdsakų. Nenuostabu, kad istorijos vingiai turėjo įtakos ir charakteringai salos virtuvei. Kipro kulinarinis paveldas kauptas kelis tūkstantmečius, todėl užsukus į tradicinę virtuvę, joje galima pajusti graikų, turkų, sirų, libaniečių ir armėnų virtuvių prieskonį.

„Viešint Kipre tiesiog būtina paragauti nacionalinio vietinių gyventojų patiekalo halloumi – nepaprastai gardaus sūrio iš karvės ir ožkos arba avies pieno mišinio, iškepto ir apskrudinto ant grotelių, – sakė „Tez Tour“ atstovė. – Ekskursijos pabaigoje susipažinsite ne tik su Kipro virtuvės ypatumais, bet dar ir užsuksite į alyvuogių produkcijos krautuvėlę ir aplankysite Trodo regiono vyndarius, gaminančius vieną seniausių pasaulyje vynų – Commandaria, kuris išsiskiria sodriai raudona spalva ir švelniai salstelėjusiu skoniu.“

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.