Estiškos Velykų tradicijos

Sumažinti Padidinti Teksto dydis Spausdinti puslapį

Estiškos Velykų tradicijos

Šv. Velykų margutis Estijoje – ne tik vaisingumo ir gamtos nubudimo simbolis, tačiau ir meilės laiškas. Jo ankstyvą Velykų rytą tikėkis tiek nuo mylimojo, tiek ir nuo slapto gerbėjo. Tačiau, jei per metus ką nors stipriai nuvylei – nepamiršk turėti atsarginės servetėlės, nes vietoje įprasto kietai virto margučio tau gali atitekti žalias.

Margutis be lukšto

Estai dažo ne tik kiaušinio lukštą, bet ir kiaušinio baltymą. Tam jie dažniausiai naudoja burokėlių sultis – jose marinuoja nuluptą kiaušinį nuo 30 minučių iki 10 valandų, priklausomai nuo to, kokio intensyvumo spalvą nori išgauti. Panašiu principu galima pagaminti ir marmurinių kiaušinių. Norint išmarginti baltymą tereikia į burokėlių sultis pamerkti virtą kaiušinį sutrupintu lukštu. Vietoje burokėlių sulčių taip pat galima naudoti sojos padažą, arbatžolių ar ciberžolės nuovirus.

Užkoduoti linkėjimai

Estai niekada nepradeda marginti kiaušinio, nenusprendę, kam jis bus skirtas. Jie tiki, kad kartu su margučiu žmogui dovanojamos pozityvios mintys, linkėjimai, galintys padėti įveikti bėdas ar net pasveikti. Kiaušinio lukšte išraižyti trikampiai, kvadratai ir kitos geometrinės figūros, tikima, padeda sustiprinti charakterį, įgauti tvirtumo ir moko atsakomybės. Gėlių žiedais marginti kiaušiniai – priešingai, pažadina jautrumą ir romantiškus jausmus. Estijoje magišku skaičiumi laikomas septynetas, todėl per Velykas gauti 7 kiaušinius iš skirtingų žmonių laikoma didžiule laime. Margučiais keičiamasi ne tik namuose, bet ir su kaimynais ar draugais.

Įsimylėjėliai dalijasi vienu margučiu

Niekas Estijoje nešvenčia Velykų taip gražiai kaip tyriausius jausmus vienas kitam puoselėjantys žmonės. Jie mylimajam skirtą kiaušinį margina iš anksto ir įteikia saulei tekant užlipę ant aukščiausios apylinkės kalvos. Sakoma, kad Velykų rytą saulė šoka. Šio reginio laukdami įsimylėjėliai apsikeičia ne tik linkėjimais, bučiniais, bet ir margučiais. Kiekvieną jų jie valgo perpus, tikėdamiesi amžinos meilės ir laimės.

Žalio kiaušinio pokštas

Estai prieš Velykas stengiasi susitaikyti ir pamiršti per metus patirtas skriaudas. Tačiau, jei kam nors per metus nusikaltai – nenustebk Velykų rytą dovanų gavęs žalią kiaušinį. Dažniausiai estai dovanoja margintus, tačiau nevirtus kiaušinius tiems, kurie meluoja ar nesilaiko duoto pažado. Jei gavai tokį kiaušinį, negali supykti, o verčiau pagalvok, kieno turi atsiprašyti. Žaliu kiaušiniu estai vieni kitiems linki ir teigiamų permainų.

Margutis įspėja apie neištikimybę

Nuo seniausių laikų merginos per Velykas traukia malkų skiedras – jei į glėbį patenka jų porinis skaičius, reiškia mergina šiemet susiras antrąją pusę. Susituokusieji mėgsta kitą žaidimą – ieško kiaušinio oro duobutės – jei ji ant šono, juokaujama, kad ir žmogus, kuriam toks kiaušinis atiteko, nueis „į šoną“.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.