Nacionalinis Neapolio archeologijos muziejus – žvilgsnis į Pompėją ir Herkulaniumą iš arčiau

Sumažinti Padidinti Teksto dydis Spausdinti puslapį

Neapolio archeologijos muziejus

Nacionalinis Neapolio archeologijos muziejus yra laikomas vienu iš didžiausių muziejų pasaulyje, kurio kolekcijose yra sukaupta gausybė antikinio meno šedevrų. Muziejus architekto G. V. Casalės buvo  įkurtas buvusiose kavalerijos kareivinėse Neapolyje 1586 metais.  XVII a. buvo vykdoma muziejaus rekonstrukcija, kuriai vadovavo architektas G.  C. Fontana, o vėliau ir architektas P. Schiantarelli. Muziejus XVIII a.pab.– XIX a. pr. buvo  vadinamas Karališkuoju Burbonų muziejumi, nuo 1860 metų  – Nacionaliniu muziejumi, galiausiai  1958 metais pervadintas Nacionaliniu Neapolio archeologijos muziejumi ir iki šiol taip yra vadinamas.

Šiame Pietų Italijoje įsikūrusiame muziejuje galima pamatyti įspūdingų radinių iš Pompėjos, Stabijų ir Herkulaniumo, taip pat yra dirbinių kolekcija iš Neapolio įlankos, etruskų ir senovės Egipto meno pavyzdžių, įvairių monetų iš graikų, romėnų, viduramžių, Burbonų dinastijos laikotarpio. Viena vertingiausių kolekcijų yra  didelė dalis archeologinių radinių iš Pompėjos miesto bei  kitų miestų, kuriuos 79 m. nuniokojo iš Vezuvijaus ugnikalnio išsiveržusi lava. Taip pat labia svarbi ir įsimintina yra  Farnezės kolekcija, kurioje puikuojasi įvairūs brangakmeniai, skulptūros ir kiti radiniai. Daugelį lankytojų nustebina vienas žinomiausių muziejaus eksponatų – tai Herkulaniumo papirusas, išlikęs po Vezuvijaus ugnikalnio išsiveržimo. Be to, muziejuje gausu žinomų marmurinių skulptūrų, tokių kaip Farnezės Herkulis, kurio sukūrimo data laikoma III a.pr. Manoma, kad tai Lisipo kurtos statulos kopija; Farnezės Atlantas yra seniausia išlikusi Atlanto skulptūra iš graikų mitologijos. Muziejuje saugoma ir didžiausia antikinė skulptūra, iškalta iš vieno marmuro luisto – tai Farnezės jaučio statula. Joje vaizduojama Dirkės mirtis. Muziejuje puikuojasi ir  Farnezės Artemidė –graikiško originalo kopija ir kitos skulptūros. Dar vienas įspūdingas eksponatas – Aleksandro mozaika, datuojama 100 m. prieš mūsų erą. Šiame kūrinyje vaizduojamas Aleksandro Didžiojo mūšis su Darijumi III.

Kadangi muziejaus lobyne yra saugoma apie 2 500 Senovės Egipto radinių ir mumijų, tai muziejus pagal eksponatų skaičių prilygsta Turino, Florencijos ir Bolonijos muziejams. Įdomu pastebėti, kad beveik visą kolekciją sudaro dviejų žmonių privačios kolekcijos – XVIII a. Stefano Borgios ir XIX a. pradžios Picchianti. Turistų smalsumą visada sužadina paslapties kambarys, kurio prieinamumas plačiajai visuomenei ilgą laiką buvo ribojamas. To priežastis- paslapties kambaryje saugomos erotikos ir sekso meno dirbinių kolekcijos, daugiausia Pompėjoje ir Herkulaniume rasti dirbiniai, tokie kaip statulos, freskos, kasdieniai daiktai, papuošti erotikos simboliais. Dėl tokios savo paskirties visi dirbiniai saugomi privačiuose kambariuose, kurie Burbonų dinastijos buvo pavadnti paslapties kambariais. 1848 m. pasibaigus revoliucijai, monarchai įsakė visas šias kolekcijas sunaikinti, tačiau nespėta. 1860 m. miestą užėmęs Garibaldis įsakė kolekciją atidaryti ir padaryti ją prieinamą visuomenei.Vėliau dar ne kartą kolekcijos buvo cenzūruojamos ir tik nuo 1971 m. tapo prieinamos visuomenei.

Nacionalinis archeologijos muziejus, esantis Neapolyje, garsėja gausia archeologine kolekcija ir yra žinomas ne tik Europoje, bet ir pasaulyje.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.