Malmė: įdomūs faktai apie Švedijos kontrastų sostinę

Sumažinti Padidinti Teksto dydis Spausdinti puslapį

malmėApie Malmę sakoma, kad tai kompaktiškas, kosmopolitiškas, gyvybingas, bet kartu ir idiliškas bei ramus miestas. Jis išsiskiria kaip Švedijos kūrybiškumo centras, kuriame klesti kultūrinis ir gastronominis gyvenimai, pinasi senovė ir šiuolaikiškumas.

Susipažinkite su įdomiais faktais apie Malmę:

Architektūros gerbėjams raibs akys. Tiek istoriniame senamiestyje („Gamla staden“), tiek naujajame „Västra Hamnen“ rajone Malmė yra tikras perlas architektūros ir dizaino mėgėjams. Iš pirmo žvilgsnio miestas atrodo kaip eklektiškas istorijos ir modernumo mišinys, tačiau būtent tai ir žavi turistus. Malmėje XVI a. fachverkiniai namai glaudžiasi prie „Art Nouveau“ pastatų, akis paganyti galima į karaliaus Kristiano IV laikus menančias rezidencijas ir padiskutuoti apie postmodernistinę architektūrą žiūrint į pastatus iš stiklo ir betono. Atskiro paminėjimo vertas ir inžinerinis šedevras – beveik 8 km ilgio kelių ir geležinkelio tiltas per Eresundo sąsiaurį, jungiantis Švediją ir Daniją.

Miesto simbolis – „besisukantis“ dangoraižis. Virš miesto iškilęs ir iš toli matomas išskirtinės išvaizdos pastatas – „Turning Torso“ („Besisukantis torsas“). Šis 54 aukštų dangoraižis suprojektuotas taip, tarsi vyniotųsi išilgai savo ašies, primindamas besisukantį žmogaus liemenį. Įspūdingas daugiabutis dar visai neseniai buvo aukščiausias pastatas Skandinavijoje, o jį suprojektavo garsus architektas Santiago Calatrava.

Iš industrinio miesto – į šiuolaikinio verslo meką. XX a. antroje pusėje Malmėje klestėjo pramonė su daugybe gamyklų. Lūžiu tapo didžiausio laivų gamintojo likvidavimas, dėl ko daug gyventojų neteko darbo. Dėl krizės vietos valdžia nusprendė pakeisti pagrindinio sektoriaus kryptį. Mieste buvo įkurtas universitetas ir pradėjo veikti modernių technologijų pramonės įmonės. Čia įsikūrė IT bendrovės, architektai, multimedijos agentūros, rinkodaros agentūros ir įvairūs kiti šiuolaikiniai specialistai.

Vienintelis toks – Šlykštaus maisto muziejus. Malmėje galima aplankyti vieną neįprasčiausių muziejų ne tik Švedijoje, bet ir visame pasaulyje. Muziejuje rasite 80 bjauriausiais vadinamų maisto produktų, tokių kaip fermentuota silkė iš Švedijos, brandintas ryklys iš Islandijos, sūris su lervomis iš Sardinijos ir kt. Nuotykių ištroškę lankytojai įvertins galimybę užuosti ir paragauti kai kurių iš šių liūdnai pagarsėjusių maisto produktų. Galbūt išdrįsite pauostyti smardžiausią pasaulyje sūrį?

Dviratininkų rojus. Vykstant keltu, verta pasiimti dviratį – Malmė garsėja idealiai išvystyta infrastruktūra dviratininkams. Takai jiems čia driekiasi daugiau nei 500 km, o miestas nuolat įvardijamas tarp draugiškiausių pasaulyje dviratėms transporto priemonėms.

Per fiką paskanaukite šakočio „pusbrolio“. Skandinaviškoji kavos pertaukėlė „fika“ – labai gaji tradicija Malmėje. Švedai taip tiki, kad šis trumpas atsipūtimas geriausiai skatina kūrybiškumą ir stiprina draugystę, kad ją pavertė nacionaliniu papročiu (galbūt netgi prievole). Tai laikas draugiškai pabendrauti ir neskubant pasikeisti mintimis prie puodelio kavos – ar net kelių. Verta su kava ar arbata išbandyti tradicinį švedišką kepinį „spettekaka“. Tai lyg mūsiškis šakotis, tik žymiai labiau dekoruotas, o tešla čia guldoma į kaspinus, o ne lietuviams įprastus ragelius. Ideali vieta skanumynui – „Johanna Jeppssons“ kepyklėlė, kuri yra seniausia vieta Švedijoje, kepanti „spettekaka“ ir naudojanti nepakeistą 1917 m. receptą.

„Skandinaviškoji Kopakabana“. Švedija gal nėra šalis, apie kurią pirmiausia pasvajojate galvojant apie poilsį paplūdimyje, tačiau Malmėje pajūrio kultūra labai gyva. Mieste yra penki paplūdimiai, visi jie išsidėstę prie Eresundo sąsiaurio. Ribersborgas, vietinių gyventojų vadinamas „Ribban“, turistiniuose giduose skelbiamas „skandinaviškąja Kopakabana“. Jis yra pats populiariausias, mat beveik 3 kilometrus tęsiasi beveik miesto centre. Taip pat yra atskiras paplūdimys nudistams – ilgametes tradicijas turinti maudykla, atidaryta dar 1898 m. Joje įrengtos garinės pirtys, o žmonės jūroje maudosi ištisus metus.

Gausu žaliųjų oazių. Geteborgas vadinamas „mažuoju Londonu“, o Malmė – „parkų miestu“. Ne veltui – jų čia yra bent 15. XIX a. pabaigoje karalius Oskaras II Bernadotas vaikščiojo po „Kungsparken“, minios sodininkystės entuziastų plūsta į „Slottsträdgården“, o net 45 hektarų „Pildammsparken“ yra mėgstama iškylų vieta. Dauguma parkų yra pačiame Malmės centre ir sukuria nuostabias žaliąsias oazes, kurios geru oru pilnos gyvybės. Parkai susipynę su kanalų tinklu, kuriuo galima plaukti valtimis, kruiziniais laivais ar vandens dviračiais.

Visai šalia – vaizdinga provincija ir unikalūs Vano rūmai. Lankantis Švedijoje nepasigėrėti jos gamta būtų tikra nuodėmė, todėl verta vykti į Švediją savu automobiliu. „Dalby Söderskog“ nacionalinis parkas įkurtas visai čia pat Malmės ir jis garsėja senoviniais ąžuolų miškais ir turtinga biologine įvairove. O vos už 60 km nuo Karslhamno lauks neeilinė patirtis – „Wanås“ rūmai ir didelis miško parkas, pilnas meno kūrinių. Šis parkas – neįtikėtinas nuotykis, kuriame yra daugiau kaip 70 nuolatinių meno kūrinių ir laikinų parodų. Tarp jų – ir Yoko Ono instaliacija, Miroslačo Balkos ir Marinos Abramovič skulptūros.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.