Požeminis pasaulis: kvapą gniaužiantys urvai

Sumažinti Padidinti Teksto dydis Spausdinti puslapį

Požeminis pasaulis: kvapą gniaužiantys urvai

Gamta – stebuklų kūrėja. Net nenutuokiame, kokie stebuklai slypi tamsiuose urvuose, esančiuose atokiausiuose pasaulio kampeliuose. Ir tik patekus šviesos spinduliui, atsiskleidžia juose slypintis stulbinantis grožis.

HARISONO URVAS (Barbadosas)

Karibų saloje Barbadose stūkso vienas iš pasaulio gamtos stebuklų – Harisono urvas. Jis stebina turistus prieš tūkstančius metų susiformavusiais kabančiais stalaktitais ir stalagmitais, savo erdvėmis, upeliais ir kriokliais. Urvas susiformavo veikiamas vandens erozijos.

Harisono urvas yra viena iš populiariausių turistinių vietų Barbadose. Turistai elektriniu tramvajumi vežiojami po urvą, o kur tramvajus neprivažiuoja,  pasigrožėti nuostabiais kriokliais smalsuoliai gali pasivaikščiojant pėsčiomis.

PHONG NHA URVAS (Vietnamas)

Tai didžiausias ir gražiausias urvas Vietname, esantis Ke Bang nacionaliniame parke, netoli Laoso sienos. Urvas yra 7729 m ilgio, sudarytas iš 14 erdvių, su 13,969 m ilgio požemine upe. Upė teka pro gausybę stalaktitų ir stalagmitų.

VAITOMO GLOVORM URVAS (Naujoji Zelandija)

Jau 100 metų turistus viliojantis urvas yra Šiaurinėje Naujosios Zelandijos dalyje. Jo pavadinimas kilo nuo vietinių švytinčių uodų lervų (lot. Arachnocampa luminosa), kurių Naujojoje Zelandijoje labai gausu.

Šių vabzdžių lervų uodegėlės šviečia mėlyna spalva, kuri atsiranda dėl tam tikrų cheminių reakcijų. Šviesos pagalba, alkanos lervos stengiasi privilioti aukų į savo voratinklius. Tūkstančiai žėrinčių lervų sukuria naktinio dangaus efektą.

Manoma, jog kalkakmenio urvas susiformavo, kai regionas vis dar buvo užlietas vandenyno, maždaug prieš 30 milijonų metų. Ekskursijos metu apžiūrėsite 250 m ilgio urvo dalį. Galėsite paplaukioti laivu. Urvas gerai žinomas visame pasaulyje ir dėl savo akustikos.

KRISTALŲ URVAS (Meksika)

Tai yra didžiausias pasaulyje žinomas kristalų urvas esantis Čihuahua, Meksikoje. Klinčių urvas yra pasagos formos, jo plotis 10, o ilgis 30 metrų. Jame yra milžiniški 11 m ilgio, 4 m skersmens ir 55 tonų svorio selenito kristalai, kurie susiformavo milijonai metų atgal, ugnikalnio išsiveržimo metu. Net šiuo metu oro temperatūra siekia 50 laipsnių pagal Celsijų, santykinis drėgnumas – 90%. Įėjus be specialaus kostiumo – mirtis per 15 minučių garantuota. Net su specialia apranga, tiekiančia šaltą orą, išbūti 40 min. yra sunku.

Urvas yra 300 metrų gylyje po žeme, atrastas 2000 m. kalnakasių, kurie ieškojo sidabro ir švino.

ALI SADR URVAS (Iranas)

Ali Sadr urvas yra nutolęs 100 kilometrų į šiaurę nuo Hamadan provincijos, Vakarų Irane. Tai vienas gražiausių urvų pasaulyje. 70 milijonų metų senumo urve yra keletas didelių ir gilių ežerų, bei kabančių skirtingos spalvos stalaktitų.

Urvo grindys išmargintos įvairiomis spalvomis – raudona, violetine, ruda, žalia ir mėlyna. Telkinių vanduo ypač švarus. Sakoma, kad be specialaus apšvietimo matomumas geras net 5 metrų gylyje. Šiuo metu ištirta 10-11 km urvo praėjimų ir vandens maršrutų.

EISRIESENVEL URVAS (Austrija)

Eisriesenvelt yra natūralus klinčių ledo urvas Austrijoje, besitęsiantis daugiau kaip 42 km. Tai didžiausias ledo urvas pasaulyje.

XIX a. pabaigoje urvas buvo žinomas tik medžiotojams ir brakonieriams. 1879 m. mokslininkas Anton Posselt iš Zalcburgo, klaidžiodamas tamsoje, oficialiai „atrado“ Eisriesenvelt urvą. Vieneriais metais vėliau jis paskelbė išsamią ataskaitą apie savo atradimą alpinizmo žurnale, tačiau didelio susidomėjimo nesulaukė.

Šiuo metu urvas priklauso Nacionalinės Austrijos miškininkystės komisijai ir yra atviras lankytojams. Reiktų paminėti, jog dėl organizacinių priežasčių fotografuoti ir filmuoti griežtai draudžiama.

LECHUGUILA URVAS (Naujoji Meksika)

Lechuguilla urvas – penktas pagal ilgumą urvas pasaulyje, esantis Karlsbad Kaverns nacionaliniame parke, Naujojoje Meksikoje. Jis labiausiai žinomas dėl savo neįprastos geologijos. Deja, poilsiautojai į urvą nepateks…įleidžiamos tik atestuotos mokslininkų komandos.

KRISTALŲ URVAS (Kalifornija, JAV)

Kalifornijoje (JAV) Sequoia nacionaliniame parke yra 240 urvų. Kristalų urvas yra marmurinis, antrasis pagal ilgį (3,4 km). Nuniokojus vandalams urvą, į jį dabar galima patekti tik vasarą Gamtos istorijos asociacijos siūlomų 45 minučių trukmės ekskursijų metu.

GELTONOJO DRAKONO URVAS (Kinija)

„Geltonojo drakono“ urvas yra Hangzhou mieste Kinijoje. Tai ne tik urvas, bet ir šalia jo esantis kiemelis, kuriame verda kultūrinis gyvenimas. Geltonojo drakono urvą supa nuostabi gamta, šalia pastatyti pastatai. Kiemelyje galima paragauti tradicinių patiekalų, muzikos paviljone – išgirsti senovines kinų melodijas.

Pačiame urve įrengtas įvairiaspalvis dirbtinis apšvietimas, keliantis ne vieno lankytojo nuostabą.

Šis urvas turi legendą. Pasak jos, vienuolis nusileidęs nuo Geltonojo drakono kalno, nusprendė pastatyti šventyklą. Vieną dieną pasirodė geltonasis drakonas, kuris trenkėsi į žemę. Toje vietoje stebuklingai atsirado tai, kas matoma šiuo metu.

KROATIJOS VELEBIT URVAI (Kroatija)

Velebit kalne yra keletas urvų vadinamų Lukina JAMA, Slovacka JAMA, Velebita ir Meduza. Šie urvai turi keletą didžiausių pasaulyje požeminių vertikalių lašo formos uolienų. Lukina JAMA papėdėje esančiuose tvenkiniuose ir upeliuose veisiasi gausybė požeminių dėlių.

 

Galbūt teko pabuvoti kokiame urve? Pasidalinkite savo įspūdžiais su visais, siųskite trumpus ar ilgus savo pasakojimus el.p. – info@urkistravel.lt.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.