Latvijos pasididžiavimas – Rundalės rūmai

Sumažinti Padidinti Teksto dydis Spausdinti puslapį

Rundalės rūmai

Ne kiekvienas žino, jog Latvijoje, Bauskės rajone, netoli Jelgavos miesto, stovi dažnai vadinami Baltijos Versaliu – Rundalės rūmai (latv. Rundale pils, angl. Rundale palace). Tai puikus baroko ir rokoko stiliaus meno šedevras. Šis pastatas ir šalia esantis sodas – didžiausi šio stiliaus rūmai Latvijoje. Rūmuose yra 138 kambariai, o prancūziško stiliaus sodas ir parkas užima apie 1 hektaro plotą.

Daugelis šiuos rūmus lygina su Ermitažo Žiemos rūmais, esančiais Sankt Peterburge, ir ne veltui, kadangi juos projektavo tas pats architektas Bartolomėjus Frančeskas Rastrelis (Francesco Bartolomeo Rastrelli).

Rūmai pradėti statyti 1736 m. kaip Kuršo hercogo Ernsto Johano Birono vasaros rezidencija. Jie buvo statomi dviem etapais: 1736–1740 m. ir 1764–1766 m. Rūmai savo funkciją atliko iki 1920 m., vėliau buvo nacionalizuoti ir pritaikyti valstybės poreikiams. Juose veikė pradinė mokykla, įrengtos gyvenamosios patalpos šeimoms. Paminėtina, jog rūmai I pasaulinio karo metu buvo stipriai apgriauti, tačiau vėliau atrestauruoti.

Kelionę į šiuos rūmus suplanavome vasaros pradžioje, kada gamta pati gražiausia.

Muziejus lankytojams atviras kiekvieną dieną nuo 10 val. ryto iki 6 val. vakaro vasaros metu (05.01 – 08.30), žiemos metu dirba valanda trumpiau. Kadangi prieš kelionę nebuvome pasitikslinę muziejaus darbo laiko, atvykome anksčiau ir teko laukti. Tačiau belaukiant buvo kur paganyti akis.

Prie įėjimo laukė nemaloni staigmena. Norint apžiūrėti parką, prie vartų stovinti muziejaus darbuotoja besišypsodama prašė įmesti į „aukų dėžutę“ 2 latus (tokia visa bilieto kaina). Darbuotoja grąžos neduoda, tad nepasirūpinusiems smulkiomis kupiūromis iš anksto, beliko įmesti daugiau. Nebūtume lietuviai, jei nebandytume apeiti šios gudrybės ir derėtis … tiesa, derybos naudos nedavė.

Pagrindinėse kasose už 2,5 lato galite įsigyti mažosios ekspozicijos (short route) bilietą, su kuriuo pateksite į auksinę, baltąją ir banketų sales bei hercogo apartamentus. Už 3,5 lato pateksite į didžiąją ekspoziciją (long route): papildomai į hercogienės apartamentus. Norint apžiūrėti dar ir parką bei sarkofagų kolekciją iš viso už bilietą sumokėsite 5,5 lato. Jei norėsite fotografuoti, tai kainuos 1 latą, filmavimas – 3 latus. Paminėtina, jog anksti ryte ir kasos neturėjo smulkių kupiūrų.

Šiuo metu rūmuose galima apžiūrėti hercogo apartamentus ir XVIII a. Reprezentacines interjero sales.

Centrinę pastato dalį užima hercogo gyvenamosios patalpos. Vakariniame rūmų sparne yra hercogienės ir jos šeimos narių rezidencija ir kambariai. Rytinėje rūmų dalyje yra Auksinė, Baltoji ir banketų (Didžioji galerija) salės. Penkiuose mažesniuose kambariuose eksponuojamas Kinijos ir Japonijos porcelianas.

Ne mažiau įspūdingas Rundalės rūmų parkas. Jis įrengtas prancūzišku stiliumi, tad suprojektuoti želdiniai nustebins ne vieną. Parkas gausiai apželdintas dekoratyviaisiais augalais. Šalia rūmų įrengtas fontanas. Suformuotos pergolės, atskiriant parko zonas. Jame yra didžiausias Latvijoje rožynas su 12 tūkstančių augalų. Jo plėtra prasidėjo 2005 m.

Muziejaus turizmo infrastruktūra pakankamai išvystyta. Baltąją ir banketų sales nuomoja, tad galite užsisakyti vestuvėms ar kitoms šventėms. Galima užsisakyti fotografą, floristą ir renginių organizatorių Taip pat yra restoranas, kuriame galite papietauti.

Vykstantiems nuosavu transportu į Šiaulius ar Joniškį būtinai rekomenduočiau paplanuoti kelionę į šiuos rūmus. Juk nuo Šiaulių tik gera valanda kelio!!!

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.