Karlšteino pilis – viena lankomiausių tvirtovių Čekijoje

Sumažinti Padidinti Teksto dydis Spausdinti puslapį

Karlšteino pilisČekijoje tarp lankytinų objektų yra įvardijama nemažai pilių. Viena lankomiausių tvirtovių – Karlšteino pilis, esanti netoli Čekijos sostinės Prahos – iki jos vos 20 km kelio. Pilis iškilo XIV amžiuje, valdant Čekijos karaliui ir Šventosios Romos imperijos imperatoriui Karoliui IV.  Gotikinio stiliaus pilis ant kalvos išsidėsčiusi tarsi pakopomis, kaip buvo įprasta statant gynybines pilis XI-XII amžiuje. Iš pradžių pilis buvo kaip karališkosios šeimos užmiesčio vasaros rezidencija, bet gana greitai virto karališkųjų brangenybių ir relikvijų lobyno saugykla. Be to, šalia pilies esančioje teritorijoje yra gausu kalvų ir miškų, o valdovas buvo astringas medžiotojas. Tikriausiai dėl to būtent ši pilis buvo ypač mėgstama karališkosios šeimos ir laikoma Šventosios Romos imperijos imperatoriaus, Čekijos karaliaus Karolio IV galios ir didybės simboliu. Kadangi Karlšteino  pilis buvo pastatyta ant kalvos, atrodė ne tik didinga, bet ir galinga, sunkiai įveikiama. Iš tiesų, istoriniuose šaltiniuose yra informacijos, kad pilį tik du kartus smarkiai atakavo. Pirmoji ataka buvo XV a. pradžioje, kai pilį apsupo husitai. Sakoma, kad net 7 mėnesius pilis atlaikė husitų apgultį. Antroji ataka – švedų  antpuolis, pastarąjį kartą pilis smarkiai nukentėjo.

Pagrindiniame pilies pastate – karališkos menės. Vienoje iš jų yra Karolio IV sostas. Legendos byloja, kad sostas menėjepastatytas taip, kad karalius visada sėdėtų šešėlyje. Pasakjama, kad audiencijos metu karalius norėdavo matyti lankytojų veidus, būdamas šešėlyje nevaržomai galėjo tyrinėti lankytojų mimikas ir gestus. Visa tai įvertinęs (tarsi šių laikų psichologas), išnaudodavo pastebėjimus derybų tikslais. Kitose menėse galima pamatyti daugybę karališkosios buities atributų, baldų, eksponuojamos ir karališkosios brangenybės bei relikvijos (tikslau – jų kopijos). Įspūdingos karūnos, gausiai dekoruotos brangakmeniais.

Viena svarbiausių ir puošniausių pilies architektūrinio ansamblio dalių – centriniame pilies bokšte, dar vadinamame Didžiuoju bokštu, įrengta Dievo Motinos bažnyčia ir Šv. Kotrynos koplyčia. Pasak legendos, koplyčia tokia įspūdinga ir taip gausiai dekoruota auksu, kad į ją įėjęs karalius nusiimdavo karūną ir nusiaudavo karališkąjį apavą. Šiuo metu koplyčioje ant paauksuotų sienų eksponuojami 130 šventųjų paveikslų, datuojamų kaip XIV a. eksponatais. Kitame bokšte, vadinamame šulinio bokštu, tebėra išlikęs platus ir gilus šulinys. Šulinio šahta siekia beveik 80 metrų gylio ir senovėje iš jo rankiniu būdu buvo semiamas vanduo pilies gyventojų reikmėms. Tai iš tiesų įspūdinga Čekijos pilis, kurios sienų storis siekia 7 metrus, mat turėjo apsaugoti karališkosios šeimos lobyną.  Šiuo metu Karlšteino pilis yra prieinama turistams, tačiau dėl masyvių sienų ir didžiulių durų, skiriančių karališkas menes, tebėra išlaikiusi didybės, prabangos, saugumo ir paslaptingumo įspūdį.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.