Vengrijos parlamentas Budapešte – nepriklausomybės simbolis

Sumažinti Padidinti Teksto dydis Spausdinti puslapį

Vengrijos parlamentas BudapešteVengrijos parlamentas įsikūręs ant Dunojaus upės kranto, Pešto pusėje. Pastatas statytas tuo metu, kai Vengrija vis dar buvo Austrijos įtakoje. Įstabaus grožio statinyss – Vengrijos nepriklausomybės simbolis.

Po Austrijos-Vengrijos kompromisų, 1867 metais įsigaliojo dviguba monarchija. Jos metu Vengrija gavo daugiau nepriklausomybės ir rašė savo konstituciją. Ji taip pat inicijavo parlamento pastato statybą. Varžybas dėl projekto pradėjo imperatorius Pranciškus Juozapas ir ministras pirmininkas Kalman Tisza. Neogotikinio pastato dizainą kūrė Imre Steindl, kurį įkvėpė Londono Parlamento rūmai, štai kodėl abu pastatai tokie panašūs.

Pirmieji pastato statybos darbai prasidėjo 1885 metais. Statinys užbaigtas po 17 metų, 1902-iais. Prie jo dirbo per tūkstantis darbininkų, prireikė 40 milijonų plytų. Tuo metu tai buvo didžiausi Parlamento rūmai pasaulyje. Pastato ilgis siekia 268 metrus, plotis – 118 metrų, jame yra daugiau nei 20 km laiptų, įrengtas 691 kambarys. Iš toli matomas kupolas stiebiasi į viršų net 96 metrus. Parlamento fasadą puošia 88 Vengrijos valdovų statulos, smailės, arkos bei gotikinio stiliaus ornamentai.

Vengrijos parlamentas Budapešte

Parlamento rūmų vidus stulbinančio grožio. Jį padėjo kurti geriausi Vengrijos menininkai. Didžiausios nuostabos susilaukia įspūdingai puošta laiptinė ir salė su granito kolonomis, paauksuotais puošybiniais elementais bei didžiuliu lubų piešiniu, nutapytu Károly Lotz. Įrengiant interjerą buvo panaudota net pusė milijono brangakmenių ir 40 kilogramų aukso.

Kitas įdomus rūmų kambarys yra apskrita Copula salė, kurioje stovi Vengrijos monarchų statulos. Šioje salėje eksponuojama karaliaus Stepono karūna ir insignijos. Skeptras, rutulys su kryžiumi ir kardas iš pradžių eksponuoti Nacionaliniame muziejuje, bet 2000 m. jie perkelti į Parlamento rūmus. Karūnavimo mantijos vis dar saugomos minėtame muziejuje.

Vengrijos parlamentas Budapešte

1989 m. Vengrija priėmė naują konstituciją, paremtą vienu teisės aktų leidėju – Nacionaline asamblėja. Nacionalinės asamblėjos posėdžiai vykdavo žemutinėje salėje. Viršutinė salė skirta konferencijoms.

Ekskursijos su gidu vykdomos kiekvieną dieną, išskyrus, kai vyksta svabūs valstybiniai renginiai ir posėdžiai.

Adresas: 1055 Budapest, Kossuth Lajos tér 1-3, Vengrija

Tinklalapis: http://www.parlament.hu

Vengrijos parlamentas Budapešte

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.