Lankytinos vietos Budapešte: ką pamatyti?

Sumažinti Padidinti Teksto dydis Spausdinti puslapį

Lankytinos vietos Budapešte Lankytinos vietos Budapešte: ką pamatyti ir aplankyti? Svarbiausias miestas Centrinėje Europoje, devintas pagal dydį Europos Sąjungoje. Po 1873 metų lapkričio 17 dienos Budapeštas buvo sujungtas į vieną miestą iš trijų – Budos, Obudos ir Pešto. Turistus traukia žavingais įvairių architektūrinių stilių pastatais, pilimis, bažnyčiomis, tiltais. Sąraše pateikiamos net 22 jūsų dėmesio vertos lankytinos vietos Budapešte.

Budos pilis/Budai Vár/Buda Castle

Budos pilies ištakos siekia XIII amžių. Pirmasis vengrų karalius pradėjęs statyti Budos pilį buvo Bela IV, darbams vadovavęs maždaug nuo 1247 m. iki 1265 m. Vėliau rūmai perstatyti renesanso, gotikos, baroko stiliumi. Ne kartą nukentėjo nuo įvairių konfliktų, labiausiai po išsilaisvinimo iš turkų rankų. Galiausiai, XVIII amžiuje, rūmai buvo atstatyti ir išsiplėtė taip, kad tapo vieni didžiausių Europoje. Rūmai, pastatyti pietinėje Pilies kalno dalyje, nuo kurios atsiveria nuostabi miesto panorama. Dabar čia veikia įvairūs muziejai, sukaupę vertingas kolekcijas – Nacionalinė galerija, Budapešto istorijos muziejus, Šiuolaikinės dailės muziejus, Nacionalinė biblioteka.

Adresas: Országház utca 5, Budapest

Žvejų bastionas/Halászbástya/Fisherman’s Bastion

Turbūt labiausiai populiari ši lankytina vieta yra dėl galimybės apžvelgti miesto panoramą. Žvejų bastionas įsikūręs rytinėje Pilies kalno pusėje, šalimais Žvejų miestelio, kuriame viduramžiais žvejai pardavinėdavo savo laimikį. Tai neogotikinio ir neoromantinio stiliaus terasa, suprojektuota ir pastatyta tarp 1895 ir 1902 metų, architekto Frigyes Schulek. Vėliau jo sūnus 1947-1948 metais atliko restauracijos darbus, kurių prireikė pasibaigus Antrajam pasauliniui karui. Žvejų bastionas yra sudarytas iš septynių bokštų – kiekvienas jų simbolizuoja vieną iš 7 magijarų genčių, atvykusių į Vengriją 896 metais.

Adresas: Szentháromság Tér, Budapest

Metro sustojimas: Moszkva Tér

Žvejų bastionas

Tiltas/Széchenyi lánchíd/Chain Britge

Tiltas yra vienas iš labiausiai žinomų Budapešto orientyrų, pastatytas XIX amžiuje per Dunojaus upę tarp Pešto ir Budos, kada šie miestai dar buvo atskiri. Eidami tiltu į Budos pusę pamatysite Klarko Adamo aikštę, nuo kurios funikulieriumi užkilsite iki Pilies kalvos. Eidami priešinga kryptimi, Pešto pusėje – pamatysite „Keturių sezonų“ viešbutį – brangiausią mieste. Taip pat pamatysite Mokslų akademiją arba galėsite pasivaikščioti palei Dunojaus promenadą. 375 metrų ilgio ir 16 metrų pločio tiltas atidarytas 1849 metais lapkričio 20 dieną. Statybos metu objektas buvo laikomas vienas iš šiuolaikinio pasaulio inžinerijos stebuklų. Jis tapo pažangos simboliu, nacionaliniu pabudimu ir ryšiu tarp Rytų ir Vakarų. Per Antrąjį pasaulinį karą tiltas smarkiai suniokotas, todėl 1949 metais, praėjus lygiai 100 metui po jo atidarymo, buvo atlikti atnaujinimo darbai. Tilto dekoracijos pagamintos iš ketaus. Dėl gražaus apšvietimo tiltą verta pamatyti sutemus.

Vajdahunyado pilis/Vajdahunyad Vára/Vajdahunyad Castle

Pilis pastatyta miesto parke, kuris užima daugiau nei 1 kv. km. – tai didžiausias parkas Budapešte. Pilis buvo statoma iš medžio ir kartono kaip laikinas eksponatas tūkstantmečio iškilmėms. Vėliau pilis perstatyta iš plytų ir akmenų. Tai neįprastas įvairių architektūros stilių derinys. Žvelgiant iš vienos pusės galite išvysti gotikinio stiliaus pastatus, iš kitos – baroko. Iš tikrųjų, šis pastatų kompleksas yra gotikinio, renesansinio, barokinio ir romantinio stiliaus derinys. Tai sukurta norint parodyti pasauliui visus architektūrinius stilius, kuriuos galima pamatyti Budapešte.

Adresas: 1146 Budapest, Városliget

Metro sustojimas: Szechenyi furdo

Vajdahunyado pilis

Gelerto viešbutis ir Gelerto terminės vonios/ Hotel Gellért and the Gellért Thermal Bath

Elegantiškas viešbučio ir SPA centro pastatas yra secesinės (Art Nouveau) architektūros perliukas, esantis Gelerto kalvos papėdėje, šalia Dunojaus upės kranto. Tai didelis kurortinis kompleksas, pastatytas 1918 metais. Jame yra lauko ir vidaus baseinai, terminiai baseinai, garinės pirtys, saunos, atliekami įvairių tipų masažai.

Adresas: Budapest Szent Gellért tér 1 06

Parlamento rūmai/Országház/Hungarian Parliament

Didingi Parlamento rūmai, remiantis Londono parlamento rūmų pavyzdžiu, buvo pastatyti XIX amžiuje – 1884 – 1902 metais. Neogotikinio stiliaus pastatas pastatytas ant Dunojaus upės kranto, Pešto pusėje. Tai vienas seniausių pastatų Europoje, antras pagal dydį parlamento pastatas Europoje ir didžiausias statinys Vengrijoje. Objektą statė daugiau negu 1000 žmonių, interjerui buvo sunaudota daugiau negu 40 kilogramų aukso ir pusė milijono brangakmenių. Rūmuose yra daugiau nei 20 km laiptų, 691 kambarys, o elegantiškas pastato kupolas net 69 metrų aukščio.

Adresas: 1191 Budapest, Kossuth tér 1, Hungary

Darbo laikas: I-VI 8:00-16:00, VII 8:00-14:00

Metro sustojimas: Kossuth Lajos Ter

Parlamento rūmai

Vorosmarty aikštė/Vörösmarty Tér/Vörösmarty Square

Vorosmarty aikštė, įkurta Budapešto centre, Vaci utca gatvės pabaigoje. Aikštė yra nedidelė, tačiau populiari. Joje yra Vengrijos poeto Mihaly Vorosmarty statula. XIX amžiaus pradžioje gyvenęs poetas buvo įvairių pjesių, poezijos kūrinių autorius, tačiau geriausiai žinomas dėl savo patriotinių dainų. Paminklas pastatytas 1908 metais. Jame vaizduojamas sėdintis poetas, o aplink jį įvairias klases atstovaujantys visuomenės veikėjai – ūkininkas, valstiečių mergaitė, studentas, darbuotojas su žmona ir mažamečiu sūnumi.

Adresas: Vörösmarty tér, Budapest

Metro sustojimas: Vörösmarty tér

Mátyáso bažnyčia /Mátyás Templom/Matthias Church

Pirmoji Budapešto parapijos bažnyčia, esanti Budos pusėje, Pilies rajono širdyje. Bažnyčia pastatyta XIII amžiuje, o tiksliau 1015 metais, tačiau dabartinė objekto išvaizda – XIX amžiaus restauravimo rezultatas. Tai buvo antra pagal dydį bažnyčia Viduramžių Budoje ir septinta pagal dydį Viduramžių Vengrijos Karalystėje. Matyaso bažnyčioje 1916 metais karūnuotas paskutinysis Habsburgų dinastijos karalius Karolis IV, vyko karaliaus Matyaso dvejos vestuvės. Turkai šią bažnyčią buvo pavertę mečete. Lankytojų mėgstamiausia sustojimo vieta yra bažnyčios viduje įsikūręs meno muziejus. Einant nuo viduramžių kriptos iki Šv. Stepono koplyčios, svečiai gali apžiūrėti eksponuojamas šventas relikvijas, viduramžių laikų akmens skulptūras, Vengrijos karalių karūnos ir karūnavimo brangakmenių reprodukcijas.

Adresas: Szentháromság tér 2., Budapest District I

Metro sustojimas: Batthyany ter

Mátyáso bažnyčia

Centrinė Turgaus halė/Nagycsarnok/Central Market Hall

Didžiausias uždengtas turgus Budapešte, įkurtas XIX amžiaus gražios architektūros pastate. Statyba prasidėjo 1894 metais. Deja, praėjus vos kelioms dienoms nuo atidarymo, didelė dalis neogotikinio pastato stogo sudegė. 150 metrų ilgio salė vėl atidaryta po metų. Pradėjus veikti šiam turgui, jis buvo pripažintas vienu geriausių ir moderniausių žemyne dengtų turgaviečių. 1990 metais miesto valdžia nusprendė atnaujinti šį didingą pastatą. Buvo atliekami interjero ir eksterjero restauravimo darbai. Jame galite įsigyti vaisių, daržovių, žuvies produktų, suvenyrų.

Adresas: 1093 Budapest, Vámház körút 1-3.

Metro sustojimas: Kalvin ter

Margaritos sala/Margitsziget/Margaret Island

Margaritos sala yra žalioji poilsio zona viduryje Dunojaus upės, netoli miesto centro. Labai mėgstama vieta vietinių gyventojų tarpe. Margaritos sala, žinoma dar kaip Triušių sala, visada vaidino svarbų vaidmenį miesto istorijoje. Viduramžiais sala buvo religinių atsiskyrėlių namai, tik apie 1800 metus, 2,5 kilometrų ilgio žemės lopinėlis tapo karališkosios šeimos nuosavybe, kurie salą pavertė dekoratyviniu sodu. Šiuo metu jame yra nedidelis zoologijos sodas, grojantis fontanas, vandens bokštas, baseinas, viduramžių griuvėsiai bei romantiški takeliai. Sala yra 500 metrų pločio ir užima 225 hektarų žemės plotą. Ją jungia Margaritos ir Arpado tiltai.

Margaritos sala

Váci Utca

Populiari pėsčiųjų gatvė Budapešto centro širdyje, kurioje knibždėte knibžda įvairių parduotuvių. Bet čia verta apsilankyti ne tik dėl jų. XVIII amžiuje įkurtoje gatvėje galima rasti žavių XIX – XX amžiaus pastatų. Gatvė prasideda Vörösmarty aikštėje ir baigiasi ties Turgaus aikšte, šalia Fővám Tér metro stoties. Norintys apsipirkti čia turės papurtyti savo pinigines, kadangi gatvėje įsikūrę gerai žinomų prekinių ženklų parduotuvės.

Šv. Stepono bazilika/Szent István Bazilika/St. Stephen’s Basilica

Didžiausia Vengrijoje bažnyčia, pastatyta tarp 1851 ir 1905 metų. Akį traukia puošnus bazilikos interjeras papuoštas daugybe skulptūrų. Pirmasis architektas Jozsef Hild, kurio skulptūros atspindėjo klasikinį stilių. Jam mirus, darbus tęsė architektas Miklo Ybl, kurio darbai daugiau buvo neorenesansinio stiliaus. Darbai sustojo mirus ir antrajam darbininkui. Prie bazilikos interjero ir pastato užbaigimo prisidėjo trečiasis architektas – Jozsef Krausz, kuris ragino prie vidaus apdailos prisidėti ir kitus labiausiai Vengrijoje žinomus tapytojus ir skulptorius. Rezultatas – daugiau nei 50 įvairių rūšių marmuro, dekoruotos koplyčios, daug skulptūrų, įskaitant Šventojo globėjo biustą. Bazilikoje taip pat saugoma konservuota dešinė karaliaus ranka. Turistai gali grožėtis įvairiais meno darbais, o užkilus liftu į kairio bokšto antrą aukštą galima mėgautis panoraminiais Budapešto vaizdais. Dešiniame bokšte yra didžiausias šalyje varpas, sveriantis 9 tonas.

Adresas: 1051 Budapest Szent István tér 1

Metro sustojimas: Arany Janos utca, Bajcsy-Zsilinszky ut

Šv. Stepono bazilika

Laisvės aikštė/Szabadság Tér/Freedom Square

Budapešto Laisvės aikštė laikoma viena žaviausių architektūriniu požiūriu miesto vietų. Joje yra įspūdingų XX amžiaus pradžioje statytų pastatų. 1848 ir 1849 metais joje žuvo daug Vengrijos laisvės kovotojų. Pačiame aikštės centre stovi vienas iš nedaugelio mieste esančių paminklų sovietams. Dauguma paminklų buvo perkelti į už miesto esantį skulptūrų parką. Šis didelis paminklas, ant kurio puikuojasi žvaigždė, primena Raudonosios armijos pagalbą 1944 – 1945 metais išlaisvinant Budapeštą iš nacių. Daugelis vengrų nemėgsta šio monumento ir pageidauja jį pašalinti iš aikštės. Už sovietinio paminklo stovi didingas JAV ambasados pastatas, užbaigtas 1900 metais. Rytinėje aikštės pusėje puikuojasi 1905 metais vėlyvojo klasicizmo stiliumi pastatytas ir Nacionaliniam bankui priklausantis pastatas. Vakarinėje aikštės pusėje esančiame pastate kažkada buvo įsikūrusi vertybinių popierių birža, šiuo metu tai Vengrijos Nacionalinė televizijos būstinė.

Adresas: Szabadság tér, 1054 Budapest

Metro sustojimas: Metro sustojimas: Arany Janos utca

Valstybinis operos teatras/Magyar Állami Operaház/State Opera House

Vieni iš dviejų operos rūmų Budapešte – Valstybinis operos teatras buvo pastatytas tarp 1875 – 1884 metų Vengrijos tūkstantmečio jubiliejaus minėjimui. Budapešto gyventojai šį objektą laiko vienu svarbiausių istorinių pastatų mieste. Neorenesansinio stiliaus teatras gali pasigirti barokinio stiliaus elementais. Eksterjerą puošia šešiolika didžiųjų pasaulio kompozitorių statulų, tarp kurių galima išvysti Liudviko van Bethoveno, Mozarto, Verdi, Čaikovskio, Klaudijaus Montiverdžio statulas. Taip pat pastatą puošia ir populiariausia Vengrijos kompozitoriaus Franz Liszt figūra ir šalies nacionalinio himno bei pirmojo operos direktoriaus, kompozitoriaus Ferenc Erkel statula. Pastato vidus ne ką mažiau žavesnis, jame galima pamatyti svarbiausių Vengrijos menininkų, tokių kaip Karoly Lotz, Bertalan Szekely darbų – skulptūrų ir freskų.

Adresas: 1061 Budapest Andrássy út 22

Metro sustojimas: Opera

Valstybinis operos teatras

Gelerto kalva/Gellért Hegy/Gellért Hill

Gelerto kalva yra iškilusi 140 metrų virš jūros lygio ir pavadinta vyskupo garbei, kuris skleidė krikščionybę visoje Vengrijoje. Kalvos viršukalnėje yra XIX amžiaus Habsburgų pastatyta citadelė, kuri buvo skirta geriau kontroliuoti miestą po Vengrijos Nepriklausomybės paskelbimo. Iš pat pradžių ši tvirtovė buvo 200 metrų ilgio, sienos siekė 6 metrų aukštį, o jų storis – 3 metrus. Kada Habsburgai 1897 metais paliko Vengriją, tvirtovė tapo miesto nuosavybe. Jie nugriovė dalį sienos, taip pažymėdami pergalę prieš austrus. Ant kalvos taip pat yra 1947 metais pastatytas 40 metrų aukščio paminklas. Tai padėka sovietų kariams, išlaisvinusiems miestą nuo nacių Antrojo pasaulinio karo metais. Lipdami į kalną nuo Gelerto viešbučio, pamatysite bažnyčią urve. Ji įkurta 1926 metais. Bažnyčia buvo uždaryta komunistų, tačiau nuo 1989 metų ją vėl galima aplankyti.

Paminklas Šv. Gelertui/Szent Gellért Emlékmű/Gellért Monument

Gelerto kalvoje, ant šiaurės rytuose esančio šlaito yra pastatyta didelė bronzinė Šv. Gelerto statula. Šv. Gelertas buvo vyskupas, skleidęs krikščionybę. 1046 metais kilus maištui vyskupas buvo nužudytas pagonių. Monumentas pastatytas 1904 metais. Jo skulptorius Gyula Jankovits. Geriausia vieta apžiūrėti paminklą – Elžbietos tiltas. Vyskupui skirtas paminklas matomas visame Budapešte, ypač naktį, kai jis apšviečiamas.

Paminklas Šv. Gelertui

Miesto parkas/Városliget/City Park

Budapešto miesto parkas siūlo įvairių pramogų, įskaitant atrakcionų parką, zoologijos sodą ir vieną didžiausių Europoje SPA kompleksų. Netoli miesto centro esantis parkas sukurtas Vengrijos tūkstantmečio minėjimui, atidarytas 1896 metais. 1,2 kvadratinių kilometrų laisvalaikio zonoje yra įkurtas botanikos sodas, aviacijos muziejus, taip pat pastatyta Vajdahunyado pilis – gotikinio, renesansinio, barokinio, romantinio stiliaus statinys, kuris iš pat pradžių buvo pastatytas iš medžio ir kartono ir tik vėliau perstatytas iš akmenų ir plytų.

Adresas: Budapest, Dózsa György út

Metro sustojimas: Szechenyi furdo

Didžioji sinagoga/Zsinagőga/Great Synagogue

Didžiausia sinagoga Budapešte ir viena iš didžiausių pasaulyje, pastatyta tarp 1854 ir 1859 metų, Vienos architekto Liudviko Forsterio. Pastatas 53 metrų ilgio ir maždaug 26 metrų pločio. Iš viso joje yra 2964 sėdimo vietos. Virš įėjimo puikuojasi vitražinis langas ir du 43,6 metro bokštai. Pastabūs lankytojai gali pastebėti, jog sinagoga turi bizantinio, romantinio ir gotikinio stiliaus elementų. Jos viduje yra 1859 metais pastatyti didžiuliai 5000 vamzdžių turintys vargonai, kurie naudojami įvairiems koncertams ir šiandien. Šalia sinagogos pamatysite 1991 metais pastatytą monumentą, dedikuotą Vengrijos žydams, žuvusiems per Holokaustą.

Adresas: 1074 Budapest Dohány utca 2.

Metro sustojimas: Astoria

Didžioji sinagoga

Vakarų traukinių stotis/Nyugati Pályaudvar/West Station

Nors Budapešte yra trys pagrindinės traukinių stotys, tačiau Vakarų stotis labiausiai žinoma. Pirmasis traukinys iš dar primityvios geležinkelio stoties išvyko 1846 metais. Vėliau, tarp 1874 ir 1877 metų iš stiklo ir geležies pastatyta elegantiška stotis. Jos architektas buvo August de Serras ir Eifelio kompanija, išgarsėjusi pastačiusi Eifelio bokštą, esantį Paryžiuje. Pastatas yra 6153 kvadratinių metrų, 25 metrų aukščio. Po daugelio metų ji vis tiek išliko viena moderniausių geležinkelio stočių Europoje. Įdomus faktas – stotyje yra įsikūręs McDonald‘s restoranas. Atvykstantieji juokauja, kad jame yra pats gražiausias interjeras iš visų greito maisto restoranų pasaulyje.

Adresas: VI. Nyugati tér, Budapest

Metro sustojimas: Nyugati palyaudvar

Rytinė Budapešto geležinkelio stotis/Keleti Pályaudvar/East Station

Eklektiško stiliaus geležinkelio stotis pastatyta tarp 1881 ir 1884 metų. Tai centrinė Budapešto stotis, kuri yra didžiausia iš visų trijų mieste esančių geležinkelio stočių. Pagrindinis pastato fasadas papuoštas dviem statulom – Džeimso Vato ir Jurgio Stephensono. Pastarasis Anglijos inžinierius mechanikas, kuris laikomas „geležinkelių tėvu“, Vatas buvo Škotijos inžinierius ir išradėjas, išradęs garo mašiną. Stoties viduje galima pasigrožėti Vengrų menininkų tapybos ant sienų darbais.

Adresas: 1027 Budapest, Baross tér.

Metro sustojimas: Keleti palyaudvar

Rytinė Budapešto geležinkelio stotis

Greshemo rūmai/Gresham Palota/Gresham palace

Rūmai pastatyti 1904-1906 m. neoklasikinio stiliaus Nako namų vietoje. 1880 m. britų Gresham gyvybės draudimo kompanija nusipirko Nako namus, vėliau nusprendė jų vietoje pastatyti didesnę įmonės būstinę – Gresham rūmus. Pastatyti rūmai tapo ne tik biuru kompanijai, bet ir su šia kompanija susijusių britų aristokratų rezidencija. Antrojo pasaulinio karo metais šių rūmų prabanga mėgavosi sovietų armijos karininkai, galiausiai komunistų valdymo metais buvo paversti bendrabučiu. Šaliai tapus demokratine valstybe rūmai grąžinti Budapešto miestui, vėliau privatizuoti „Four Season hotel“ viešbučių tinklui. Naujieji šeimininkai rūmus restauravo pagal pirminį projektą. Šiuo metu juose įkurtas prabangus 5 žvaigždučių viešbutis.

Adresas: 1051 Budapest Széchenyi István tér 5-6

Metro: Vorosmarty ter

Didvyrių aikštė/Hősök Tere/Heroes’ Square

Viena populiariausių turistų lankomų vietų Budapešte. Didvyrių aikštę supa du svarbūs pastatai – kairėje pusėje meno muziejus, dešinėje – dailės muziejus. Aikštės centre yra 40 metrų Tūkstantmečio paminklas, pradėtas statyti 1896 metais, užbaigtas 1900 metais. Ant šio memorialinio paminklo puikuojasi Archangelo Gabrieliaus statula. Dešinėje rankoje laiko pirmojo Vengrijos karaliaus karūną, o kairėje – dvigubą kryžių, kurį popiežius apdovanojo Šv. Steponą už pastangas paversti Vengriją krikščioniška valstybe. Paminklas susideda iš dviejų kolonadų, kuriose yra po septynias statulas. Čia vaizduojamos iškiliausios Vengrijos istorinės asmenybės.

Adresas: Budapest, Hősök tere

Metro sustojimas: Hősök tere

Didvyrių aikštė

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.