Geriausias būdas pažinti Stambulą – pasiklysti

Sumažinti Padidinti Teksto dydis Spausdinti puslapį

Geriausias būdas pažinti Stambulą - pasiklystiBeveik kiekvienos kelionės į Turkiją metu aplankomas Stambulas daugelio keliautojų palyginamas su miestu milžinu, kuriame nesunku pasiklysti. Ir ne veltui, tūkstantmetė istorija, kultūrų ir religijų  įvairovė pasitinka kiekviename žingsnyje, o gyventojų gausa (14,1 mln.) ir nuolatinis judėjimas šį įspūdį tik sustiprina. Vieną akimirką klajojate Stambulo Didžiajame turguje, kitą vaikštinėjate akmenimis grįstomis siauromis senamiesčio gatvelėmis, o trečią netikėtai pametate kelią.

Visą savo gyvavimo istoriją Stambulas buvo miestas tarp Vakarų ir Rytų, todėl istorijos eigoje jis pramintas „Daugiaveidžiu miestu“ jungiančiu du žemynus. Atsibodus vaikštinėti Europinėje miesto ir visos Turkijos dalyje, tiesiog šokite į keltą ir už kelių minučių Jūs jau Azijoje, nuo Europos atskirtoje Bosforo sąsiaurio. Šis siauras sąsiauris jungia ne tik du žemynus, bet ir leidžia susisiekti trims jūroms – Juodajai, Egėjo, bei tarp jų tyvuliuojančiai vidinei Marmuro jūrai.  Dauguma miesto lankytojų apsiriboja europietiškąja miesto dalimi, susidedančia iš Stambulo senamiesčio, daugybės nuostabių istorinių mečečių, rūmų, turgų ir griuvėsių, kurių žinomiausi – Sofijos soboras, Prieskonių turgus, Mėlynoji mečetė ir Topkapi rūmai. Nors ši Turkijos dalis ir priklauso Europos žemynui – gausybė chaotiškai lekiančių transporto priemonių, pakelėse triūsiantys gatvės prekiautojai, berniukai kiekvieną sekundę pasiruošę nublizginti nutrintus batus, pro chaotiškai išvedžiotus elektros laidus panoramoje atsiveriantys didingi minaretų bokštai bei muedzino kvietimas maldai penkis kartus per dieną inkstinktyviai išduoda, jog esate kultūrų kryžkelėje ir šios kelionės Turkijoje metu Jus aplankys dar ne vienas siurprizas.

Stambulas

Keičiantis epochoms ir siekiant parodyti miesto ekonominę galią, Stambulo peizaže įsirėžė daugybė modernaus pasaulio atributų – aukštuminių pastatų, prekybos centrų ir pramogų parkų, tačiau ir iki šiol jie negali varžytis su tūkstantmečio miesto, seno kaip pati civilizacija dvasia. Daugelio keliautojų šis miestas apibūdinamas kaip „Romantiškas miestas“, kuris turi galią įkvėpti dvasią ir atverti širdis, o geriausias būdas jį pažinti – tiesiog leisti sau pasiklysti ir atrasti atokiausias gatvių vieteles patiems, vaikštinėjant pėsčiomis nepamiršti sustoti ir paragauti gardžios turkiškos kavos vietinėje kavinukėje, aplankyti pakelės parduotuvėles, įsigyti kažką mielo sau gatvės turguje, pasivaikščioti sąsiaurio pakrantėmis  ir tiesiog atkreipti dėmesį į vietinių žmonių gyvenimą bei kultūrą.

Miesto pasididžiavimas – Sofijos soboras, prilyginamas vienam iš pasaulio stebuklų, o jo didybę liudija gausiai dekoruotas kupolas, kuris šimtus metų buvo didžiausias iš didžiausių. Kitas į privalomų aplankyti objektų sąrašą įtrauktas pastatas – tai garsioji 400 metų skaičiuojanti Mėlynoji mečetė, dekoruota neįkainojamu ryškiai mėlynos spalvos interjeru. Didysis turgus patiks tiems, kas mėgsta keliaujant pasinerti į kasdienybės scenas, kartu vaikštinėjant viename seniausių pasaulio turgaus pastatų.

Stambulas

Baigus tyrinėti lankytinus Stambulo objektus, galima atsipalaiduoti ir pasinerti į romantiško ir atsipalaidavusio miesto scenas. Romantika, žinoma, prasideda jau vakarop, kuomet geriausi miesto kulinarai pakvies prisėsti prie vaišių stalo ir paragauti tradicinių Turkijos patiekalų. Valgymo ritualas turkams – šventas reikalas, ir to šiukštu negalima daryti bet kaip. Apsupta jūrų Turkija siūlo platų šviežios žuvies ir jūros gėrybių asortimentą, vis dėlto pažintinės kelionės metu neapribokite asortimento vien žuvimi, juk čia galite rasti net 100 turkiško kebabo rūšių, kurie kaip diena ir naktis skiriasi nuo pagardintų majonezu pardavinėjamų Lietuvos greito maisto kioskeliuose. Maistas čia trykšta šviežumu, energija ir meile, mat tai yra svarbi turkų kultūros dalis, o pavalgydinti svečią ar keliautoją jiems taip pat svarbu, kaip ir pavalgydinti savo pačių vaikus, todėl nenustebkite, jog dar ne vieną kartą Jums bus pasiūlytas maistas tiesiog gatvėje ar parke.

Tokiame dideliame mieste kaip Stambulas tikrai nesunku rasti pramogų, ir viskas priklauso tik nuo pasirinkimo. Mėgstantiems ramybę ir romantiką keliautojams bei poroms patiks aplankyti kiek ramesnius dažnai dailininkų bei rašytojų aplankomus barus bei kavines esančius Istikelio aveniu (Istiklel Aveniu) netoli Taksimo aikštės (Taksim Square), o išsiilgę gyvenimo ritmų, galės pasinerti į garsais bei šviesomis pulsuojantį Stambulo naktinį gyvenimą verdantį aplink Bosforo sąsiaurį. Naktinis miesto veidas kupinas žavesio – žibintų ir lempų šviesos, gaivi vakaro vėsa, krantinės ir vandens bangavimas užburs ir dar ilgai nepaleis iš savo gniaužtų atsiminimuose apie kelionę į Turkiją.

Stambulas

Ilgiau pasivaikščiojus palei krantinę išvysite nuostabius senus medinius namus statytus dar XVIII bei XIX amžiuje, kuriuose tuo metu gyveno pasiturintys miesto gyventojai. Šiandien šiuose namuose įkurtas ne vienas viešbutis bei svečių namai. Tai viena iš ramesnių miesto vietų, kurioje galima tingiai gurkšnoti popietės arbatą ir stebėti šį judrų miestą besimėgaujant vietos ramybe. Kaip ten bebūtų, Stambule pamatysite ir pažinsite dar daugybę kitų įdomių bei dėmesio vertų vietų, mat dinamiško miesto veidas kinta su kiekvienais metais. Leiskite sau pasiklysti šiame didingame ir magiškame mieste, ir atrasti savo vienintelį ir nepakartojamą Stambulą.

 

sxc.hu nuotraukos

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.