Nacionalinis Atėnų archeologijos muziejus – pasivaikščiojimas per Antikos civilizaciją

Sumažinti Padidinti Teksto dydis Spausdinti puslapį

Atėnų archeologijos muziejus Antikos civilizacija paliko ryškų pėdsaką Europos kultūroje, iki šiol galime atrasti Antikos kultūros atšvaitų europiečių tradicijose, papročiuose, pažiūrose. Dažnai įvairiuose šaltiniuose Antikos kultūra yra vadinama šiuolaikinės Europos civilizacijos lopšiu. Dėmesys Antikos materialinei ir dvasinei kultūrai, jos kūrėjams ir idėjoms tebėra būdingas ir šių dienų žmogui, gyvenančiam skubos ir naujųjų technologijų amžiuje.

Vienas iš įsimintiniausių muziejų, kuriame yra eksponuojamisu Antikos kultūra sietini eksponatai, yra Nacionalinis Atėnų archeologijos muziejus. Šis muziejus tituluojamas kaip vienas iš geriausių ir įdomiausių archeologijos muziejų pasaulyje. Muziejus lankytojams duris atvėrė tik 1889 m., bet savo fonduose turi sukaupęs  vertingiausią senovės Graikijos skulptūrų ir keramikos dirbinių kolekciją, dėl kurios ir yra  priskiriamas ir svarbiausiems pasaulio muziejams. Būtent šiame muziejuje Atėnuose yra saugomos graikų civilizacijos pradžią menančios molinės vazos iš neolito laikų (6800–3300 m. prieš Kristų), kolekcijoje yra marmurinių dievaičių bei kitokių marmurinių statulėlių iš Kikladų salyno (3200–2300 m. prieš Kristų). Be minėtų kolekcijų, lankytojų dėmesį patraukia archeologiniai radiniai iš Mikėnų kolekcijos. Ypač žavi puošnūs durklai, įvairūs aukojimo indai, diademos, aukso kaukės. Didžiąją  dalį šių meno dirbinių surado skandalingasis vokiečių pirklys, savamokslis archeologas – mėgėjas Heinrichas Šlymanas (Schlieman), atlikęs archeologinius kasinėjimus Mikėnų karalių kapuose. Nors šie kasinėjimai sulaukė daugybės profesionalių archeologų kritikos dėl nekokybiškų kasinėjimų ir nepagrįstų bei skubotų išvadų, tačiau tik netradicinis mąstymas ir užsispyrimas padėjo Heinrichui Šlymanui gauti reikiamus dokumentus, kad galėtų vykdyti pasirinktose teritorijose archeologinius kasinėjimus. Rezultatai nenuvylė – surasti lobiai, senovės civilizacijų egzistenciją liudijantys eksponatai.

Nacionaliniame Atėnų archeologijos muziejuje taip pat yra  eksponuojamos monumentaliosios įkapių amforos ir juodafigūrės vazos, ant kurių neįtikėtinai tiksliai pavaizduotos net mažiausios istorinio pasakojimo detalės. Minėtuose vaizduose tarsi perskaitoma senovės Graikijos istorija. Įdomi skulptūrų, sukurtų VII a. prieš Kristų – IV a. po Kristaus, kolekcija, marmuriniai reljefai, paminkliniai antkapiai ir marmurinės vazos. Be to, muziejus turi ir senovės Egipto, ir Romos laikų meno kolekcijų.

Atėnai yra miestas, kurio vardas sietinas su karingąja graikų deive Atėne, vadinama miesto įkūrėja ir globėja. Be gausybės kitų lankytinų vietų, Atėnai žinomi ir lankomi turistų iš viso pasaulio dėl garsiojo Nacionalinio archeologijos muziejaus, saugančio didžiulius Antikos lobius. 

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.