Lankytinos vietos Kretoje. Samarijos tarpeklis

Sumažinti Padidinti Teksto dydis Spausdinti puslapį

Samarijos tarpeklis kretoje Samarija arba Samarijos tarpeklis – viena pagrindinių lankytinų vietų Kretoje. Kiekvienas turistas, kuris apsilanko šioje, nuostabaus grožio saloje, yra girdėjęs apie šią unikalią vietą. Neveltui, kasmet tarpeklyje apsilanko daugiau nei 300 tūkstančių turistų. Vietinių vadinamas „Farangas“ arba „Didysis tarpeklis“ nuo kitų tarpeklių Kretoje išsiskiria savo grožiu ir dydžiu.

Samarijos tarpeklis yra vakarinėje Kretos dalyje, Baltuosiuose kalnuose. Tai ilgiausias tarpeklis Europoje, besitęsiantis net 18 kilometrų. Žygių pradžia Xyloskalo taškas, Omalos plynaukštėje, 1227 metrai virš jūros lygio. Nusileidus mediniais laiptais į tarpeklį, prasideda nuostabi, kupina įspūdžių, kelionė, kuri baigiasi pietvakarių Kretoje. Turistinį tarpeklio maršrutą sudaro apie 13 km ilgio trasa ir 3 km trasa iki Agia Roumeli gyvenvietės.

Ši unikali vieta yra išskobta Tarajo upės, žiemą tekančios veržliu srautu, vasaros metu – vos čiurlenančiu upeliu. 1962 metais tarpeklis tapo nacionaliniu parku, kurio bendras plotas yra net 250000 kv. m. Į parko teritoriją buvo įtraukta didžioji dalis Baltųjų kalnų.

Samarijos tarpeklis Kretoje

Jame neįprasta augalų bei gyvūnų įvairovė, netgi galima rasti unikalių, tik šioje vietoje, augančių augalų, kurie saugomi pagal tarptautinę teisę. Priskaičiuojama apie 450 augalų rūšių, iš kurių – 70 yra endeminės rūšys. Yra griežtai draudžiama nuskinti bet kokį augalą bei jį išsinešti iš tarpeklio. Taip siekiama apsaugoti trapią ekosistemą nuo tūkstančių lankytojų. Samarijoje galima grožėtis didžiulėmis pušimis, kipariso medžiais bei laukinėmis ožkomis, kurios vietinių vadinamos „agrimia“, o turistų – „kri-kri“.

Samarijos tarpeklis Kretoje

Žygio metu, pereinama per siauriausią vietą tarpeklyje, vadinamą „Geležiniais vartais“ (kitaip – „Samarijos vartai“), kurių plotis vos 3 metrai, o aukštis iš abiejų pusių nuo 300 iki 700 metrų. O štai, pusiaukelėje, prieinama prie apleisto Samarijos kaimelio. Gyventojai savo namus privalėjo palikti 1962 metais, teritoriją paskelbus nacionaliniu parku. Vis dar stovintys nameliai – puikus tradicinės architektūros pavyzdys. Šiek tiek toliau nuo gyvenvietės, yra XIV amžiuje statyta Šventosios Marijos bažnyčia. Manoma, kad tarpeklio pavadinimas kilęs iš šios bizantiškos koplyčios, vietinių vadinamos Osia Maria.

Samarijos tarpeklis Kretoje

Samarijos tarpeklyje pasklysti neįmanoma: yra pažymėti pėsčiųjų takai, didelis žmonių srautas. Yra geriamojo vandens šaltiniai bei tualetai.

Žygis varginantis ir ilgas, atvykus į tarpeklį anksti ryte, iš jo išeisite tik po pietų. Bus sunku tiems, kurie nepratę daug vaikščioti. Rekomenduojama patogi avalynė bei galvos apdangalas.

Nacionalinis parkas lankytojams atviras nuo gegužės iki spalio mėnesio. Esant potvynių tikimybei, tarpeklis gali būti atidaromas vėliau arba uždaromas anksčiau. Įėjimas mokamas.

Patogiausia tarpeklį pasiekti užsisakant ekskursiją iš vietinių kelionių agentūrų. Jų siūlomos kainos skiriasi (nuo 30 iki 60 eurų), tačiau skirtumas atsiranda dėl į kainą įskaičiuotų paslaugų. Vienose agentūrose gali būti į ekskursijos kainą įskaičiuotas nuvežimas iš viešbučio arba artimiausios autobusų stotelės į tarpeklį, įėjimo bilietas, autobusas iki kelto ir kelto bilietas, gidas, kitose tik nuvežimas iki tarpeklio, gido paslaugos, plaukimas keltu. Iš karto nesusigundykite maža kaina – dažniausiai tai reikš, jog kažkas į eksursijos kainą neįskaičiuota.

Samarijos tarpeklis Kretoje

Patarimai keliaujantiems:

Apsiaukite patogią avalynę, pasiimkite apsauginį kremą nuo saulės, būtinai turėkite galvos apdangalą;

Įvertinkite savo fizinį pasiruošimą. Maršrutas tęsiasi apie 13 km, beveik visą kelią, kurį turėsite įveikti pėsčiomis. Jus lydės saulės spinduliai ir sunkiai pakeliamas karštis. Pradėjus žygį – kelio atgal nebebus. Išėjus iš tarpeklio dar lauks 3 km maršrutas iki Agia Roumeli kaimelio, kurį įveikti galėsite tiek pėsčiomis, tiek autobusu;

Žygyje praleisite beveik visą dieną, todėl į kuprinę įsidėkite užkandžių ir geriamojo vandens. Tarpeklyje kas keli kilometrai yra geriamojo vandens šaltiniai, todėl vandens atsargas visada pasipildysite. Kavinių ir restoranų čia nėra;

Išsinuomotu automobiliu atvykti nerekomenduojama. Jį turėsite palikti prie įėjimo į tarpeklį, tačiau kelionę baigsite už 13 km ir vienintelis kelias grįžti namo – keltas, plugdantis į Loutro, Hora Sfakion, Sougia ir Paliochora uostus. Autobusai važiuoja labai retai.

 

Lankėtės Samarijos tarpeklyje? Pasidalinkite įspūdžiais ir nuotraukomis.

1 komentaras to Lankytinos vietos Kretoje. Samarijos tarpeklis

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.