Van Gogo muziejus Amsterdame – tiems, kam įdomus menas

Sumažinti Padidinti Teksto dydis Spausdinti puslapį

van gogo Amsterdamas Olandijoje – tai vienas iš miestų, įkūrusių muziejų – simbolinę šventovę – genialiam  XIX amžiaus olandų menininkui Van Gogui.  Muziejuje yra saugoma gausi garsiojo menininko darbų kolekcija, kurią muziejui padovanojo šeima.  Nuolatinėje muziejaus ekspozicijoje be žymių paveikslų talpinamas pasakojimas apie Vincento van Gogo gyvenimą ir  kūrybą.

Kaip ir dauguma menininkų, Van Gogas pasaulinio pripažinimo ir šlovės sulaukė tik po mirties. Jo gyvenimas buvo paženklintas skaudžių išgyvenimų. Kaip ir tėvas pasirinko dvasininko kelią, stebėjo vargstančius žmones ir stengėsi jiems padėti. Po truputį ėmė žavėtis tapymu, vėliau tapyba užvaldė mintis ir visa gyvenimą paskyrė menui. Iš praVincentas Vilemas džių nei artimieji, nei kritikai neįžvelgė Vincento van Gogo talent, nesisekė dailininkui ir meilės reikalai, todėl paniro į kūrybą. Daug tapė, mokėsi,lankė seminarus, keliavo iš vienos vietos į kitą, nuolat buvo remiamas giminaičių. Galiausiai paveiktas ligos, nusipjauna ausį, dar vėliau bando nusižudyti. Sunkiai susižeidžia, po kurio laiko miršta. Vincento Van Gogo meninis palikimas – milžiniškas, tačiau muziejuje saugomi ne visi darbai. Menininko broliui pavyko išpopuliarinti tuo metu mažai kam žinomo dailininko kūrybą, po brolio mirties darbai atiteko našlei. Ši moteris skolino piešinius parodoms ir prisidėjo prie to, kad menininkas, nor sir po mirties, tapo žinomas pasauliui ir tituluojamas genijumi.

1962 metais dailininko sūnėnas perdavė šeimos kolekciją Van Gogo vardo fondue, o 1973m. įkūrus AmsterdameVincento van Gogo muziejų surinkti darbai pradėti eksponuoti. Paveikslai sudėlioti pagal atskirus dailininko gyvenimo tarpsnius, kurių kiekvienas yra pažymėtas tam tikros stilistikos ir spalvinės gamos. Tarp eksponatų yra ir garsieji paveikslai, tokie kaip „Bulvių valgytojai“, „Miegamasis Arlyje”, ,,Saulėgrąžos”ir kita. Šalia Van Gogo darbų yra eksponuojami ir kitų garsių dailininkų, kurie turėjo įtakos menininko kūrybai arba patys iš jo mokėsi. Muziejus saugo ir dailininko amžininkų: Polio Gogeno, Žoržo Sera, Klodo Monė, Anri de Tulūz-Lotreko, Pablo Pikaso, – darbų kolekcijas.

Įdomu pastebėti, kad nors muziejus įkurtas 1973 metais, jau 1999 metais yra renovuojamas. Prie senojo muziejaus pristatomas priestatas, kurį suprojektavo žymus japonų architektas Kisho Kurokawa. Priestatas, padengtas pilku akmeniu ir apkaltas titano lakštais, nesulaukė visuomenės pagyrų, tačiau viduje atsiveria visaVan Gogo kūrybos paletė. Tiesa, muziejus net du kartus buvo apvogtas, tačiau vagystės sėkmingai išaiškintos.

Iš tiesų ne tik tapyba, bet ir Vincento van Gogo asmenybė yra unikali, turbūt dėl to ir Van Gogo muziejus yra vienas iš lankomiausių muziejų pasaulyje.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.