Lankytinos vietos Kretoje. Įdomūs salos urvai

Sumažinti Padidinti Teksto dydis Spausdinti puslapį

Lankytinos vietos Kretoje Graikijos speleologų draugija Kretoje surado daugiau nei 3000 urvų. Ne visi jie yra stulbinantys gamtos suformuoti pavyzdžiai, tačiau dauguma jų turi labai didelę mokslinę vertę ir istorinę svarbą. Nors saloje įvairių urvų tikrai netrūksta, tik nedaugelis jų yra atviri lankytojams.

Štai keletas urvų, kuriuos verta aplankyti.

Dikti/Psycho

Dikti urvas – pagrindinė turistus traukianti atrakcija Lasičio plokščiakalnyje, kuris laikomas didžiausiu ir įspūdingiausiu Kretoje.

Pagal senovės graikų mitologiją – tai antra pagal svarbumą ola. Joje nuo savo tėvo Krono buvo saugomas Dzeusas. Pasak legendos, Kronas, bijodamas netekti valdžios, ką tik gimusius savo vaikus prarydavo. Ne išimtis ir Dzeusas. Tačiau Rėja (Hrono žmona) davė jam vaistų, kad šis atrytų visas jų atžalas. Dzeusą Dikti oloje augino ir saugojo nimfos Amaltėja, Adrastėja, Ida, o maitino – bitės.

Šiame urve galima pamatyti įspūdingus stalaktitus ir stalagmitus.

Ida/Ideon/Andron

Ko gero žinomiausias urvas visoje Kretoje, esantis aukščiausiame salos kalne – Ida. Urvas yra rytinėje kalno pusėje, 1498 metrai virš jūros lygio, maždaug 20 km nuo Anogia kaimelio. Ideono urvas buvo viena didžiausių šventovių Kretoje, klestėjusi 4000 pr. Kr. – I a. po. Kr. ir pagal svarbą prilygusi pagrindinėms šventykloms Graikijoje. Šis urvas traukia lankytojus, norinčius pabuvoti Dzeuso gimimo vietoje. Pagal legendą, Rėja pagimdė vaiką šiame urve, nes bijojo savo vyro Krono, kuris prarydavo ką tik gimusius jos kūdikius.

Melidoni

Per archeologinius kasinėjimus nustatyta, kad oloje žmogaus gyventa jau akmens amžiuje. Mino civilizacijos metu, bronzos amžiuje, Melidoni urvas buvo naudojamas religinėms apeigoms. XIX amžiuje turkų okupacijos metu, prieglobstį jame rasdavo kaimo gyventojai. 1823 metų lapkričio viduryje turkų vadas apsupo urvą ir liepė jame esantiems žmonėms pasiduoti. Atsisakius tai padaryti, turkai užpuolė urvą, tačiau atakos metu prarado 24 karius. Supykęs dėl netekties, kariuomenės vadas įsakė į urvą įmesti degių medžiagų, taip užblokuodamas jame buvusius kaimo gyventojus. Dėl deguonies trūkumo, visi jame buvę žmonės (daugiau nei 400) – mirė.

Melidoni urvą sudaro trys kameros, tačiau tik vienas prieinamas turistams. Jame galima pamatyti didelius stalaktitus, stalagmitus ir baltą kapą, kuriame sudėti visų aukų kaulai.

Zoniana/Sfendoni

Sfendoni – vienas gražiausių stalaktitų urvų Kretoje, apšviestas įvairiaspalvėmis šviesomis. Stalaktitai čia per 100 metų paauga 1 cm. Urvas sudarytas iš dviejų sekcijų. Pirmoji – turi 8 kambarius, kurie yra atviri lankytojams. Antroji sekcija – turistams uždara. Joje gyvuoja ekosistema, prisitaikiusi prie tamsos. Čia gausu sraigių, kirminų, šikšnosparnių, skorpionų ir pelių. Tiek sraigės, tiek kirminai yra vos kelių milimetrų ir visiškai balti.

Aptikus šią uolą, joje rasta nemažai radinių, kurių amžius siekia net romėnų laikus. Kai kurie radiniai priklauso viduramžių laikotarpiui, tarp tokių – to laikmečio vaiko griaučiai. Manoma, kad tai pasiklydusio jaunuolio palaikai.

Kadangi urvas neturi istorinio statuso, visi rasti daiktai išgabenti į Herakliono muziejų.

Viešint Kretoje šį urvą tikrai verta aplankyti.

Gerani

Gerani – vienas svarbiausių ir gražiausių urvų tiek Retimno prefektūroje, tiek visoje Kretos saloje. Jis įsikūręs 7 km į vakarus nuo Retimno miesto, netoli Gerani paplūdimio. Urvas atsitiktinai atrastas 1969 metais kovo 15 dieną, tiesiant kelią. Jame buvo rasta trijų žmonių skeletai iš akmens amžiaus bei kiti radiniai, pagaminti iš kaulo ir akmens. Skeletai, manoma, yra žmonių, kurie buvo priversti slėptis oloje per įvykusį žemės drebėjimą, kurio metu įėjimas į urvą tapo užblokuotas didelio akmens.

50 metrų oloje, kurios aukštis nuo 0,5 iki 17 metrų, yra šešios salės. Urve galima išvysti įspūdingus stalagmitus. Visi šioje vietoje rasti objektai eksponuojami Retimno archeologijos muziejuje.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.