Demanovska Jaskynia Slobody urvai Slovakijoje – vertas dėmesio lankytinas objektas

Sumažinti Padidinti Teksto dydis Spausdinti puslapį

Demanovska Jaskynia Slobody urvai Slovakijoje

Įspūdinga gamta ir js sukurtais stebuklais pasižymi Slovakija. Būtent šioje šalyje galima grožėtis gamtos peizažais ne tik pakilus į kalnų viršūnes, bet ir nusileidus r po žeme. Net sunku apsisprčsti, kas labiau vilioja ir žavi – neaprėpiami kalnų masyvai ar urvų paslaptis ir netikėtai atrastas natūralus grožis. Nusprendę pasigrožėti požeminiais turtais turite tinkamai pasiruošti – šiltai apsirengti ir įsigyti patogią avalynę, tik tada galite leistis į nepakartojamo grožio kelionę.

Požeminių urvų paslaptingumas ir grožis sužavi kiekvieną ten apsilankiusį. Slovakijoje ypač gausus požeminių urvų tinklas, tačiau lankytojams atviri tikrai ne visi. Vienas iš labiausiai lankomų objektų yra Slobodos stalaktitų stalagmitų urvai. Jie ypatingi tuo, kad čia yra ir spalvotų, ir neįprastų formų stalaktitų ir stalagmitų, išsidėsčiusių painiuose požeminiuose tuneliuose, skalaujamuose požeminių ežerų ir upelių. Ypač dėmesį traukia požeminiai kriokliai, įspūdingos galerijos ir grotos. Net ir karščiausią vasaros dieną požemiuose tvyro šaltis, o aplink stūkso ledo luitai, kuriantys netikėtą ir primenantys vaikystėje skaitytą pasaką apie Ledo karalystę ir šaltąją jos valdovę. 

Stalaktitai tai yra kabantys urviniai dariniai,kurių forma paprastai primena cilindrą arba kūgį, o susiformuoja stalaktitai dėl lašančio vandens, kuris prasismelkia pro karbonatingas uolienas ir palieka ant stalaktito paviršiaus mažą ploną kalcito sluoksnelį. Taip dėl pastovaus lašėjimo proceso pamažu stalaktitas didėja. Sakoma, kad per 150 metų padidėja maždaug 1 cm. Panašus yra ir stalagmitų darinys – tai karstinių urvų dugno vertikalus išsikišimas, savo forma primenantis stulpus, kūgius ar kitokio pavidalo figūras. Paprastai stalagmitai susidaro tose vietose, kur nuo urvo lubų laša karbonatų ar druskų prisotinto požeminio vandens lašai ir vanduo išgaruoja. Taigi, stalagmitai auga iš apačios į viršų, o stalaktitai – iš viršaus į apačią.

Žemuosiuose Tatruose stalaktitų ir stalagmitų urvai, prienami lankytojams, yra Demenovos slėnyje.  Slobodos urvų sistema yra ilgiausia ir viena iš įspūdingiausių Slovakijos karstinių darinių trasa. Galima sakyti, kad tai vienas gražiausių tokio tipo urvynų ir visoje Europoje. Urvų sistemos ilgis siekia 8 123 metrų, o didžiausias gylis yra 120 metrų. Šis urvynas yra vienas seniausių, turintis požeminč upč. Neįprastų gormų uolos po žeme buvo atrastos tik 1921 metais. Turistų pamėgti urvai dėl savo neįprastų formų ar spalvų laikui bėgant buvo pavadinti tikriniais vardais, nes kėlė švairių asociacijų. Urvuose įrengti takai ir takeliai vedžioja po paslaptingą gamtos sukurto meno galeriją ir ne tik stebina, bet ir žadina lankytojų vaizduotę.Būtinai reikia nors kartą gyvenime aplankyti vieną nuostabiausių požeminių pasaulių – Slobodos arba dar kitaip vadinamą Laisvės urvų sistemą Slovakijoje.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.