Devino pilis Slovakijoje: viena iš trijų istoriškai seniausių

Sumažinti Padidinti Teksto dydis Spausdinti puslapį

Devino pilis Slovakijoje

Slovakija yra labai gražus kalnuotas kraštas, su atsiveriančiais vaizdingais slėniais ir gausybe pilkšvo akmens ar rusvo kalkakmenio pilimis. Nors Slovakijoje yra tikrai labai daug pilių, viena įdomiausių yra netoli sostinės Bratislavos – tai Devino pilis, dažnai vadinama Bratislavos simboliu. Kaip Vilnius turi Gedimino pilį, reprezentuojančią Lietuvos istoriją, taip Bratislavoje tokį pat vaidmenį atlieka Devino pilis, kuri laikoma viena iš trijų istoriškai seniausių pilių Slovakijoje.

Slovakijos Devino pilis – tai  gotikinio stiliaus tvirtovė, nutolusi nuo sostinės centro apie 8 km. ir stūksanti ant uolos Dunojaus ir Moravos upių santakoje. Manoma, kad ši tvirtovė, išsiskirianti iš kitų architektūros paminklų dėl netikėtų architektūrinių sprendimų, mena net Romos imperijos laikus. Žiūrint į pilį iš tolo, susidaro įspūdis, kad pilies sienos iškyla tiesiai iš uolos. Kai kurios patalpos įrengtos tarsi uolos viduje, išorėje matyti daug nedidelių langelių. Kaip ir visų tvirtovių, pilies paskirtis IX a. pirmiausia buvo gynybinė, siekiant apsaugoti žmones nuo frankų puolimų. Būtent tokia gynybinė paskirtis išliko iki pat XVIIIa. pabaigos. Pasakojama, kad šios pilies sienų nepajėgė įveikti net Napoleono armija, bandžiusi susprogdinti pilį. Bet pilis naudota ne tik kariuomenės ir gynybos tikslais, čia vyko ir kultūrinis gyvenimas. Didžiojo Moravijos kunigaikščio Rostislavo kvietimu Devino pilyje dirbo misionieriai broliai Kirilas ir Metodijus, kurie ne tik skleidė Dievo žodį, bet ir vertė bažnytines knygas, prisidėjo prie bažnyčių statybos. Nuo 1961 metų Devino pilis yra paskelbta  Slovakijos Nacionaliniu kultūros paminklu. Dabar pilyje įsikūręs muziejus, veikia parodų salės, kurios įkurtos urvuose, taip pat galima apžiūrėti krikščionių bažnyčios liekanas.

Nuo pilies bokšto atsiveria puiki apylinkių panorama – upių Dunojaus ir Moravos santaka ir jų slėnių gamta. Tiesa, pakeliui į pilies bokštą irgi yra parengta įvairių edukacijų, pvz. šaudymas strėlėmis iš lanko ir pan. Sutvarkytoje pilies teritorijoje smagu pasivaikščioti, grožintis aplinka ir net galima surengti pusryčius ar pavakarius gamtoje, stebint pilies siluetą. Taigi, viduramžių Devino pilis, kadaise buvusi Vengrijos karalystės pasienio tvirtovė, tebėra įdomi ir šių dienų keliautojams.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.